Naga Markets

Cykl podwyżek stóp procentowych na pewno nie jest zakończony, twierdzi Ludwik Kotecki z RPPCykl podwyżek stóp procentowych nie jest zakończony, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. Według niego, jest również “dużo za wcześnie” na deklaracje o dokonaniu obniżek stóp procentowych pod koniec tego roku.

RPP nie zakończyła jeszcze obecnego cyklu

– Na pewno nie możemy powiedzieć dzisiaj, że cykl podwyżek stóp procentowych jest zakończony, bo to byłoby dużo za wcześnie. Nie mówiąc już o tym, że niektórzy z członków mówili całkiem niedawno, że przewidują obniżki w końcu tego roku. Wydaje się, że jest to dużo za wcześnie na takie wypowiedzi. Trzeba to obserwować. Oczekuję, że jeżeli gospodarka [polska] bardzo dobrze poradzi sobie z recesją na świecie w UE, w niektórych krajach, czy z bardzo silnym spowolnieniem; jeżeli Polska dobrze sobie z tym poradzi, to […] bardzo dobrze oczywiście, ale to oznacza również, że inflacja i jej presja na wzrost cen będzie się utrzymywać i być może będą potrzebne jakieś decyzje. Niekoniecznie chodzi o stopy, ale wracam tutaj do pomysłu obligacji oszczędnościowych emitowanych przez NBP – powiedział Kotecki w radiu Tok FM.Członek Rady szacuje, że w lutym nastąpi szczyt inflacji z uwagi na zniesienie dotychczasowej tarczy antyinflacyjnej do 20,2% r/r, ale może być to również poziom CPI ok. 19%

Wskazał, że inflacja bazowa wzrosła w grudniu prawdopodobnie do 11,6-11,7% r/r z 11,4% w listopadzie.

– Widać to w prognozach KE, że Polska pozostanie w tym roku, 2023 roku, z najwyższą inflacją w Europie, być może Węgrzy będą nam towarzyszyć. Wynika to z tego, że nie udało się póki co – i jest to widoczne w inflacji bazowej – obniżyć presji inflacyjnej i wzrostu cen, generowanych w gospodarce polskiej – ocenił Kotecki.

– Póki co, nasze decyzje oddziałują w bardzo niewielkim stopniu albo właściwie w ogóle nie oddziałują, bo tak jak powiedziałem – inflacja bazowa dalej nam rośnie – podsumował członek Rady.

RPP utrzymała w styczniu stopę referencyjną na poziomie 6,75%. Wcześniej podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1%) do września 2022 r.

Według GUS, inflacja konsumencka wyniosła 16,6% w ujęciu rocznym w grudniu 2022 r., według szybkiego szacunku danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2%.

AVA Trade

Redakcja poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułNFT Phygital – Nowy trend NFT na rok 2023
Następny artykułKurs EUR/USD naruszył grudniowy szczyt przy 1,0735. Powell może pogrążyć dolara
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here