Naga MarketsChiński program pilotażowy dot. cyfrowego juana nabiera tempa. W jego ramach przetworzono do tej pory aż 300 milionów USD. Przynajmniej tak twierdzi szef Ludowego Banki Chin.

  • Testy dot. cyfrowego juana nabierają tempa. 
  • W ich ramach przetworzono 300 mln USD.

Cyfrowy juan z rekordowymi obrotami

Prezes chińskiego banku centralnego podał więcej szczegółów na temat trwającego pilotażu cyfrowej waluty.

Yi Gang, prezes Ludowego Banku Chin, powiedział właśnie, że testerzy cyfrowego juana przetworzyli do tej pory ponad cztery miliony transakcji o łącznej wartości ponad 2 miliardy juanów (ok. 299 milionów USD). Urzędnik wygłosił swoje ostatnie uwagi na konferencji Hong Kong Fintech Week, która miała miejsce 2 listopada. O sprawie poinformował Bloomberg.

Koronawirus przyspieszy adopcję CBDC

Wzrost popytu na cyfrowe i zbliżeniowe metody płatności jest wyraźnie widoczny i ma związek z pandemią koronawirusa. Stanowi to też duże wyzwanie dla banków centralnych, które próbują pogodzić bezpieczeństwo użytkowników z wygodą, powiedział Yi.

Urzędnik zauważył, że firmy fintech mają kilka kluczowych przewag nad bankami komercyjnymi w zakresie budowania bazy klientów i zarządzania ryzykiem.

Ludowy Bank Chin uruchomił pierwszy program pilotażowy dot. planowanego cyfrowego juana już w kwietniu 2020 r. Objął on cztery główne miasta: Shenzhen, Chengdu, Suzhou i Xiongan. Został podobno rozszerzony na dziewięć miast, w tym Kanton, Hongkong i Makau.

Na początku października instytucja oficjalnie ogłosiła zaś, że cyfrowe portfele na juana przetworzyły transakcje o wartości 162 mln USD w okresie od kwietnia do sierpnia 2020 r.

Duże firmy technologiczne już rozpoczęły też przygotowania dot. adopcji cyfrowego juana. Huawei niedawno ogłosił, że jego najnowszy smartfon z serii Mate40 będzie zawierał e-portfel na tę walutę i umożliwi użytkownikom dokonywanie za jego pomocą transakcji, nawet gdy sprzęt będzie offline.

Zgodnie z doniesieniami amerykańskich mediów, postępem prac jest zaniepokojony sam Donald Trump, który boi się, że Chiny wyprzedzą na tym polu USA.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here