Naga MarketsjuanW Chinach trwa program pilotażowy oficjalnej cyfrowej wersji juana. Większy test jest ponoć planowany w okresie Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 r. Niektórzy obserwatorzy uważają, że cyfrowy juan może wzmocnić władzę rządu nad systemem finansowym kraju, a nawet zmienić globalną równowagę.

  • Cyfrowy juan jest obecnie testowany.
  • Eksperci zastanawiają się, czemu ma służyć projekt: walce o dominację z USA czy inwigilacji obywateli.

Cyfrowy juan

Program testowy dot. cyfrowej waluty rozpoczął się w kwietniu, od niewielkiego wdrożenia w miastach Shenzhen, Suzhou, Chengdu i Xiong’an. Na razie nie znamy efektów pilotażu. Wiemy jednak, że system potencjalnie będzie konkurował z projektami największych chińskich gigantów technologicznych: Alibaba Group Holding Ltd. i Tencent Holdings Ltd., którzy stoją odpowiednio za Alipay i WeChat.

W Chinach płatności za zakupy za pomocą aplikacji mobilnych dużych firm technologicznych generują 16 proc. produktu krajowego brutto. W USA to mniej niż 1 proc. Pokazuje to, że to Państwo Środka jest idealnym miejscem do wdrożenia masowych, nowoczesnych płatności.

Walka z BTC i USA

Zapewne władza chce iść też na wojnę z kryptowalutami, takimi jak bitcoin i ether. Te cieszą się w Chinach sporą popularnością i to mimo tego, że rząd robi wiele, by z nimi walczyć.

To jednak czubek góry lodowej. Chin chcą zapewne rywalizować też z USA. Aditi Kumar i Eric Rosenbach ze Harvard Kennedy School uważają, że cyfrowy juan może zachwiać dominacją mocarstwa z Ameryki Płn. Projekt pozwolić przecież Iranowi i innym krajom na łatwiejsze unikanie sankcji ze strony USA. Elity USA bagatelizują jednak problem. Były sekretarz skarbu Henry Paulson twierdzi, że juan w nowej wersji „nie stanowi poważnego problemu” dla dolara. Zapomniał tylko dodać przed tym: “jeszcze”…

Inwigilacja

Jest i inny aspekt. Ludowy Bank Chin, chiński bank centralny, byłby dzięki cyfrowemu juanowi w stanie sprawdzić, gdzie i na co swoje pieniądze wydają obywatele. Dochodzą i inne możliwości, np. ograniczanie limitów transakcji.

Niektórzy obserwatorzy zastanawiają się, czy projekt można powiązać z powstającym systemem “kredytów socjalnych”, w którym obywatele o wzorowym zachowaniu są „umieszczani na białej liście” w celu uzyskania przywilejów, podczas gdy osoby naruszający prawo będą karane. Krótko mówiąc, może chodzić o większą kontrolę, więc coś przeciwnego niż idea, która stoi za BTC.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here