Naga Marketsczerwony parasol patioByły prezes chińskiego banku centralnego twierdzi, że juan cyfrowy będzie w stanie zastąpić gotówkę, jeśli zostaną spełnione cztery kluczowe warunki.

  • Li Lihui uważa, że juan w nowej wersji pojawi się na rynku w tym roku.
  • Poznaliśmy nowe fakty związane z projektem: cyfrowy juan będzie gwarantował anonimowość, ale w ograniczonym stopniu.

Cyfrowy juan zastąpi gotówkę

Były prezes Banku Chin, Li Lihui, ujawnił, że uruchomienie cyfrowego juana jest bliskie i że waluta może zastąpić gotówkę, jeśli zostaną spełnione cztery kluczowe warunki.

Waluta jest obecnie testowana. Jednak 5 maja Lihui udzielił wywiadu, w którym przybliżył jej temat. Wyjaśnił, że w przeciwieństwie do WeChat Pay i Alipay, cyfrowy juan jest zaprojektowany tak, aby był niezależny od jakiejkolwiek sieci, banku czy strony trzeciej. Dodał, że juan cyfrowy zastąpi gotówkę lub inne obecne rozwiązania płatnicze, ale muszą zostać spełnione pewne warunki.

To, czy cyfrowy juan może stać się dominującą formą waluty (…), zależy od tego, czy ma większą wydajność, niższe koszty transakcji, wystarczającą skalę ekonomiczną z wartością handlową i akceptację ludzi – wyjaśnił.

Różne formy walut cyfrowych

Lihui uważa, że ​​jeśli waluta korzysta z technologii cyfrowej, można ją nazwać walutą cyfrową. Dzieli jednak waluty cyfrowe na trzy kategorie: legalna walutę cyfrową (odnosząc się do walut cyfrowych Banku Centralnego, czyli CBDC), kryptowaluta (waluta cyfrowa oparta oparta na blockchainie i mająca zdecentralizowaną formę) i waluta cyfrowa zaufanej instytucji (np. korporacji).

Waluta kryptograficzna, taka jak bitcoin, ma być anonimowa, ale przejrzysta. Z kolei juan cyfrowy, według Lihuia, także będzie oparty na technologii, która umożliwia zawieranie anonimowych transakcji, ale przy okazji tego projektu zostaną nałożone ograniczenia częstotliwości i kwot związanych z anonimowymi transakcjami.

Jak informują od paru tygodni media, Ludowy Bank Chin przeprowadził testy pilotażowe dot. jego CBDC w różnych lokalizacjach w kraju. Wiele wskazuje na to, że – mimo epidemii – zdigitalizowany juan pojawi się na rynku w 2020 r.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here