Naga Marketsczerwony parasol patioCyfrowa waluta chińskiego banku centralnego (DCEP) jest zwykle identyfikowana jako sposób na zakwestionowanie dominacji dolara amerykańskiego, a nie bitcoina (BTC). W poniedziałek w czasie panelu Unitize Charles Yang z Genesis Block wyjaśnił, zaś dlaczego DCEP nie będzie szczególnie atrakcyjne w pewnych obszarach rynku.

  • Ekspert jest zdania, że cyfrowy juan może nie odnieść takiego sukcesu, jak się uważa.
  • Wskazuje na czynniki, które przyspieszają adopcję kryptowalut.

Adopcja kryptowalut

Yang zidentyfikował dwa kluczowe czynniki decydujące o przyjęciu kryptowalut na rynku, szczególnie w Azji. Pierwszym z nich są spekulacje. Zauważył, że handlowcy z krajów takich jak Korea Płd. i Chiny mają większą skłonność do podejmowania ryzyka.

– Każdy kraj, który ma ograniczenia kapitałowe [jest otwarty na kryptowaluty] – Korea [Płd] jest dużym krajem, oczywiście inny duży [kraj] to Chinach – [gdzie] ludzie po prostu nie mogą korzystać ze zwykłych kanałów bankowych, aby wysyłać pieniądze do innego kraju. […] Jest to obecnie główny przypadek użycia kryptowalut – uważa.

Z tego punktu widzenia scentralizowana cyfrowa waluta emitowana przez bank może nie być dobrym zamiennikiem np. Tethera. Yang uważa, że ​​zasady kontroli kapitału „nie zmienią się”.

Wyraził także poważne zaniepokojenie internacjonalizacją DCEP.

Na przykład, jeśli Chiny uruchomią DCEP na swoim blockchainie i chcą, aby inne kraje to zaakceptowały, te nowe kraje potrzebują dostępu do tych danych – podkreślił.

To, czy bank centralny Chin byłby skłonny udostępnić te dane innym krajom, pozostaje kwestią otwartą.

Tether faktycznym królem?

Yang wyjaśnił, że to Tether (USDT) zyskuje ogromną popularność w Azji, ponieważ codziennie handluje się za jego pomocą setkami milionów dolarów. Pomimo wcześniejszych obaw dotyczących jego rezerw, zaufanie wśród handlowców pozostaje wysokie.

Według niego Chiny nie mogą łatwo ograniczyć obieg Tetheru w swoim kraju, pomimo zagrożenia, jakie może stanowić dla kontroli kapitału i nadzoru.

Z drugiej strony DCEP musiałby ugruntować swoją pozycję na głównych rynkach kryptowalut i giełdach, aby zacząć kwestionować dominację USDT.

Autor poleca też: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here