Naga MarketsForbes podaje interesujące informacje. Konsorcjum Hyperledger pracuje nad projektem o nazwie eThaler, który wykorzystuje blockchaina Ethereum do stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Tą ostatnią może okazać się cyfrowy dolar.

 

Obecny kryzys gospodarczy okazuje się być furtką dla emisji cyfrowych walut, za którymi stoją jednak banki centralne. Tym samym to wszystko jest szansą dla eThaler.

eThaler

eThaler ma być czymś na miarę stablecoina takiego jak Tether. Różnica polega na tym, że instrument bazowy nie byłby w rękach żadnej firmy, jak ma to miejsce w przypadku Tethera i Bitfinexa, ale… FED-u.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut fiat, każda emisja byłaby skoordynowana przez jednostkę centralną – bank centralny. Tak samo jak bitcoina lub ether, eThaler będzie podzielny na części dziesiętne. Jest to konieczną funkcją projektu, która umożliwi dokonywanie mikropłatności.

Kolejną ważną funkcją, być może najbardziej kontrowersyjną, jest to, że to stablecoin byłby „zawieszalny” na wypadek wykrycia błędu w oprogramowaniu lub aktualizacji.

Cyfrowy dolar

Dlaczego jednak informacja o eThaler jest dziś tak istotna? Może się bowiem okazać, że cyfrowy dolar stanie się faktem, zaś jego fundamentem byłaby technologia Ethereum, czyli zdecentralizowanego projektu, który do tego wywodzi się z rynku kryptowalut.

Vipin Bharathan z Hyperledger, częściowo ze względu na swoje doświadczenie z pracy jako programista JP Morgan Chase, mówi:

„To znaczący krok i twierdzę, że takie sytuacje kryzysowe zawsze rodzą nowe pomysły i adoptują nowe idee, które przetrwają długo po tym, jak koronawirus zniknie z naszego świata”.

On sam dodaje, że USA muszą się zresztą śpieszyć z pracami nad cyfrowym dolarem, bowiem „Chiny robią to od czterech lat”. 

Do tego warto dodać, że obecny kryzys i spodziewana inflacja walut fiat (USA wpompowują właśnie w rynek 2 bln USD!) może doprowadzić do wzmożonych prac nad librą, cyfrową walutą Facebooka. Gigant social mediów ogłosił swoje plany w czerwcu 2019 r., ale też chyba ugrzęzły trochę w martwym punkcie. Obecnie jest szansa, że firma powrócić do działań w tym zakresie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here