Naga MarketsW ostatnim czasie powrócił temat cyfrowego dolara. Oczywiście wszystko w związku z epidemią koronawirusa. Politycy z USA debatowali nad tym, czy nie warto pomyśleć o realizacji tej koncepcji. W ostatecznej wersji ustawy dot. walki z wirusem z Wuhan, która weszła w życie 27 marca, nie ma wzmianki o e-dolarze. Zwolennikiem pomysłu jest jednak nadal np. senator Sherrod Brown.

Trzeba jednak zauważyć, że za nami sytuacja, w której po raz pierwszy na poważnie brano pod uwagę emisję cyfrowej waluty USA. To początek nowej epoki?

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdigitalizowany dolar

Dwaj najwięksi zwolennicy dolara w wersji cyfrowej to J. Christopher Giancarlo i Daniel Gorfine. Obaj pracowali razem w Commodities and Futures Trading Commission (CFTC), gdzie Giancarlo pełnił funkcję przewodniczącego. Jednocześnie też odeszli z CFTC latem 2019 roku. W październiku trafili na nagłówki gazet, opowiadając się za emisją zdigitalizowanego dolara, a następnie za założeniem Digital Dollar Foundation.

Cointelegraph rozmawiał z Giancarlo i Gorfine o ostatnim zainteresowaniu Kongresu cyfrowym dolarem.

Giancarlo wyjaśnił, że e-dolar powstanie, ale jeszcze nie teraz. Sugeruje, że wszystko to musi potrwać trochę dłużej, niż chcieliby fani blockchaina:

 

„Stany Zjednoczone muszą postępować rozważnie, inteligentnie, celowo. Opowiadamy się za programami pilotażowymi jako sposobem na zbadanie wykorzystania dolara cyfrowego i sposobu jego wykorzystania, w tym sposobu jego wykorzystania w sytuacjach kryzysowych. Ale myślę, że trzeba być bardzo ostrożnym, próbując uruchomić coś tak dużego w czasach kryzysu.”

Gorfine dodał, że ostatni pomysł związany z wysyłaniem do Amerykanów pieniędzy to dobry czas na takie eksperymenty:

„Kryzys pokazał, że niektóre z naszych procesów wydają się nie pasować do wiodącej gospodarki XXI wieku pod względem możliwości. Nic dziwnego, że teraz skupiono się na tym, czy istnieją lepsze, bardziej wydajne sposoby przenoszenia funduszy. Ważne jest również, aby realizacja tego rodzaju działań nie przeszkadzała w uzyskaniu koniecznych funduszy w naprawdę odpowiedni sposób”.

 

Tak jak e-mail

Gorfine uważa też, że dziś pieniądze powinny przybierać już nowe formy:

„Tak jak dzisiaj, możemy wysyłać wiadomości e-mail z informacjami […] to samo wydaje się teraz realne w przypadku wysyłania informacji związanych z wartością […]. Pomysł, że bylibyśmy w stanie efektywniej przenosić te informacje z jednego komputera na drugi przy mniejszej liczbie lub przynajmniej różnych rodzajach pośredników, wydaje się być prawdziwym trendem, który wpłynie na wszystkie aspekty rynków finansowych i usług.”

Ethereum a dolar

Nie jest jasne, jaki blockchain stałby za e-dolarem. Realne jest jednak to, że można byłoby wykorzystać w tym celu już istniejącą sieć, np. Ethereum. Zresztą w ostatnim czasie pojawiła się nawet sugestia, że amerykańska waluta w nowej wersji byłaby oparta na tym właśnie blockchainie. Więcej o temacie pisaliśmy tutaj.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here