Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Kilka godzin po tym jak prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) Jerome Powell przyznał, że kierowana przez niego instytucja zaangażuje się w tym roku w prace nad cyfrowym dolarem oraz ogłosił, że rok 2021 będzie kluczowy pod względem konsultacji społecznych na temat walut cyfrowych emitowanych przez banki centralnej (CBDC), jego administracja wydała dokument opisujący jak takie konsultacje mogłyby wyglądać.

  • Fed bada korzyści wynikające z emisji cyfrowego dolara
  • Rezerwa Federalna zamierza przeprowadzić konsultacje społeczne
  • Cyfrowy dolar mógłby pomóc wielu Amerykanom
  • CBDC dałoby jednak bankowi centralnemu informacje nt. wszystkich transakcji dokonywanych przez użytkowników

Czy nadchodzi cyfrowy dolar?

Jerome Powell wygłosił swoje uwagi nt. cyfrowego dolara podczas środowego przesłuchania przed Komisją ds. Finansów w Senacie USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Bardzo uważnie przyglądamy się kwestii, czy powinniśmy wyemitować cyfrowego dolara (…) To będzie ważny rok. To będzie rok, w którym dość aktywnie zaangażujemy się z opinią publiczną – wskazał.

Fed nie planuje jednak przedstawić opinii publicznej formalnego planu emisji cyfrowego dolara. Według Powella wciąż bez odpowiedzi pozostaje bowiem wiele pytań dotyczących polityki i kwestii technicznych związanych z cyfrową walutą banku centralnego (CBDC). Fed będzie raczej szukał opinii publicznej na temat problemów, które zidentyfikował, niż komentarzy na temat konkretnych pomysłów.

Wskazał on jednak również, że bank centralny pracuje nad rozwiązaniami problemów technicznych, które zidentyfikował w związku z ewentualną emisją cyfrowego dolara. Prowadzi również rozmowy z innymi bankami centralnymi, które badają lub emitują CBDC.

Trzeba zrobić to dobrze, a nie szybko 

Zdaniem przewodniczącego Rezerwy Federalnej, przez wzgląd, iż dolar jest walutą rezerwową świata, Fed powinien skupić się na tym, by zrobić to dobrze i nie spieszyć się, by być pierwszym.

– Powiedziałbym również, że jesteśmy światową walutą rezerwową i mamy obowiązek doprowadzić to do porządku. Nie musimy być pierwsi, musimy to zrobić dobrze – wskazał.

Warto się temu przyjrzeć 

Warto w tym miejscu wspomnieć również, że także Janet Yellen, była prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej zaś obecnie Sekretarz Skarbu USA wypowiedziała się w ostatnim czasie na temat cyfrowych walut emitowanych przez banki centralne (CBDC). Jej zdaniem wciąż pozostaje wiele pytań, w tym o wpływ takich walut na politykę monetarną:

– Jaki miałoby to wpływ na system bankowy? Czy spowodowałoby to ogromny ruch depozytów z banków do Fedu? Czy Fed zajmowałby się klientami detalicznymi, czy próbowałby robić to na poziomie hurtowym? Czy istnieją obawy o stabilność finansową? Jak poradzilibyśmy sobie z kwestiami prania brudnych pieniędzy i nielegalnego finansowania? – wyliczała dodając, że wciąż jest tu wiele rzeczy do rozważenia, ale warto się temu przyjrzeć.

Fed prześwietli finanse Amerykanów?

Członkowie administracji Rezerwy Federalnej stwierdzili, iż podczas planowanych konsultacji społecznych, nacisk zostanie położony na dostrzeganych przez opinię publiczną zaletach i wadach waluty cyfrowej banku centralnego USA. Mowa tu przede wszystkim o kwestiach prywatności, łatwości użytkowania, dostępu do zabezpieczeń i mechanizmów ich dostarczania.

Konsultacje powinny obejmować jak najszerszy przekrój populacji Stanów Zjednoczonych.

– Zaangażowanie osób prywatnych i przedsiębiorstw oraz konsultacje z grupami konsumenckimi, organizacjami społecznymi i stowarzyszeniami biznesowymi w celu zrozumienia przypadku użycia CBDC pomoże w podjęciu decyzji o wydaniu CBDC i jego potencjalnym kształcie – napisano.

Warto zwrócić uwagę, że cyfrowy dolar mógłby dać bankowi centralnemu “bezprecedensowy” dostęp do informacji na temat transakcji finansowych jego użytkowników, co wyraźnie kontrastuje z fizycznymi banknotami, które zapewniają anonimowość transakcji dokonywanych gotówkowo.

Poparcie dla cyfrowego dolara rośnie 

James Cunha, starszy wiceprezes w bostońskim oddziale banku centralnego USA wskazał, że każdy cyfrowy dolar byłby kontrolowany jako scentralizowany projekt przez Rezerwę Federalną, choć rzeczywiste węzły byłyby rozproszone.

Mimo to, poparcie dla idei cyfrowego dolara, czy to opartego na blockchainie, czy nie, wydaje się rosnąć. Sekretarz Skarbu Janet Yellen powiedziała wcześniej w tym tygodniu, że “ma to sens”, aby banki centralne rozważyły emisję własnych walut cyfrowych.

– Zbyt wielu Amerykanów nie ma dostępu do łatwych systemów płatności i kont bankowych, i myślę, że jest to coś, w czym cyfrowy dolar, cyfrowa waluta banku centralnego, mogłaby pomóc – przyznała Sekretarz Skarbu Janet Yellen na konferencji New York Times odrzucając jednocześnie Bitcoina jako nieefektywny system płatności.

Jako ciekawostkę, warto w tym miejscu przypomnieć również, że jeszcze w 2019 roku Powell wyrażał swój sceptycyzm wobec idei cyfrowego dolara. Nie tylko obawiał się o cyberbezpieczeństwo, ale także uważał, że nie ma na niego popytu.

Niemniej jednak, prezes Philadelphia Federal Reserve Bank Patrick Harker wcześniej powiedział, że cyfrowy dolar jest nieunikniony. Uważa on bowiem, że bez niego Stany Zjednoczone pozostałyby w tyle na światowej scenie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs btc wykres | merkator akcje | aktualne kursy walut w czasie rzeczywistym | zloty online | gpw |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAsbis z rekordowymi wynikami w 2020 r. i prognozą wzrostu w roku bieżącym
Następny artykułWig20 zyskuje na początku czwartkowej sesji 1,2%. Alior zyskuje blisko 8%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here