Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell przyznał, że bank centralny nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji o emisji waluty cyfrowej, powołując się na potrzebę dalszych prac i “szerokich” konsultacji społecznych z zainteresowanymi stronami przed ich podjęciem.

  • Około 80 proc. banków centralnych na świecie bada koszty i ewentualne korzyści wynikające z emisji własnych kryptowalut
  • Kryptowaluta emitowana przez Fed powinna być substytutem gotówki

Cyfrowy dolar powinien być uzupełnienim gotówki

Temat kryptowalut emitowanych przez banki centralne (CBDC) wraca jak bumerang. Tym razem w kwestii tej wypowiedział się prezes amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który nie wykluczył jednoznacznie takiej możliwości.

Podczas organizowanego przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy dorocznego spotkania, Jerome Powell przyznał, że dla Stanów Zjednoczonych ważniejsze jest, aby podjąć właściwą decyzję, niż być pierwszym.

Jego zdaniem, członkowie Fed zobowiązani są do starannej i przemyślanej oceny potencjalnych kosztów i korzyści, jakie cyfrowa waluta banku centralnego może przynieść gospodarce i systemowi płatniczemu Stanów Zjednoczonych.

Na uwagę zasługuje fakt, iż Rezerwa Federalna nie jest jedyną instytucją interesującą się emisją własnej kryptowaluty. Podobną ideę bada bowiem około 80 proc. banków centralnych na całym świecie.

– Istnieje wiele sposobów na to, aby CBDC mogła poprawić system płatności i to głównie ten obszar motywuje nasze zainteresowanie – powiedział Powell.

Pieniądz cyfrowy bez wątpienia mógłby zmienić sposób funkcjonowania polityki pieniężnej w gospodarce, a także przyspieszyć system płatności.

Powell uważa jednak, że każda waluta cyfrowa powinna być uzupełnieniem, a nie “substytutem gotówki i obecnych cyfrowych form dolara w sektorze prywatnym, takich jak pieniądze banków komercyjnych”.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł8 spółek z rekordem notowań w poniedziałek. Akcje PGE zyskiwały na zamknięciu 7,4%!
Następny artykułPGE liderem poniedziałkowej sesji! Akcje spółki wzrosły o ponad 7 proc.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here