Naga MarketsNie ma kraju, który może więcej stracić z powodu destrukcyjnego potencjału waluty cyfrowej, niż Stany Zjednoczone – twierdzą Josh Younger, szef JPMorgan ds. strategii stóp procentowych, i główny ekonomista banku Michael Feroli.

  • Ekonomiści ostrzegają, że cyfrowe waluty mogą zaszkodzić dolarowi.
  • Losy projektu cyfrowego dolara nie są jasne.

Dolar w opałach

Jak zauważają “dotyczy to głównie hegemonii dolara amerykańskiego. Emisja globalnej waluty rezerwowej i środka wymiany dla międzynarodowego handlu towarami, towarami i usługami ma ogromne zalety”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dodają jednak, że nie spodziewają się w najbliższym czasie utraty pozycji dolara jako globalnej waluty rezerwowej, ale wskazali na niektóre słabsze ogniwa w dominacji waluty – w tym w rozliczeniach handlowych i systemie SWIFT.

SWIFT jest narzędziem do nakładania sankcji na reżim w Iranie, co było zgodne z polityką administracji USA. Spowodowało to jednak napięcie w bloku europejskim.

JPMorgan zauważa, że ​​gdyby kraje były w stanie obejść SWIFT, Stany Zjednoczone byłyby niemal niezdolne do osiągania swoich geopolitycznych celów strategicznych. Możliwe więc, że optymalnym rozwiązaniem byłaby emisja cyfrowego dolara przez Fed.

Oferowanie rozwiązania w zakresie płatności transgranicznych zbudowanego na bazie dolara cyfrowego byłoby szczególnie skromną inwestycją, która miałaby minimalnie zakłócać strukturę krajowego systemu finansowego, aby chronić kluczowy sposób projekcji siły w globalnej gospodarce – tłumaczą.

Cyfrowy dolar stanie się faktem?

Media pisały z kolei wcześniej o poglądach Judy Shelton, ekspertki nominowanej przez prezydenta Donalda Trumpa do rady gubernatorów Rezerwy Federalnej USA. Ona z kolei opowiedziała się za stworzeniem w przyszłości dolara cyfrowego w celu „zachowania prymatu dolara na całym świecie”. 

Pojawiły się już nawet konkretne koncepcje zdigitalizowanej waluty USA. Jedna sugeruje, że ta miałaby powstać na bazie Ethereum. Inna sugeruje, że za projektem może ostateczne stać Visa.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here