Naga Marketsbitcoin w palcachPlany wprowadzenia walut cyfrowych (CBDC) nabierają tempa wśród światowych banków centralnych. Jednak jakie będą konsekwencje tych działań dla dotychczasowego systemu finansowego? Efekty mogą być dalekosiężne i nie wykluczone, że dojdzie do poważnych zakłóceń w sektorze bankowym, donosi Chetan Ahya, główny ekonomista i globalny szef ekonomii w Morgan Stanley. Kurs BTC/USD silnie odbija w czwartek w okolice 40 000 USD po wczorajszym spadku do poziomu 30 000 USD.

  • W systemie finansowym może dojść do poważnych zakłóceń wraz z wprowadzaniem CBDC
  • Infrastruktura technologiczna CBDC może ułatwić wejście w przestrzeń płatniczą nowym podmiotom niebankowym
  • Niektóre banki centralne postrzegają przejście w kierunku waluty cyfrowej jako okazję do podniesienia międzynarodowego statusu ich walu
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

CBDC mogą zakłócić międzynarodowy system płatności – Morgan Stanley

Banki komercyjne mogą stanąć w obliczu rezygnacji z pośrednictwa, to znaczy zostać wykluczonym z transakcji, jeśli konsumenci zaczną korzystać z podmiotów niebankowych. Po uruchomieniu waluty cyfrowej konsumenci będą mogli przesyłać swoje depozyty bankowe na konta CBDC. Infrastruktura technologiczna CBDC mogłaby także ułatwić wejście w przestrzeń płatniczą nowym podmiotom niebankowym. W miarę przyspieszania tej przemiany presja konkurencyjna na banki komercyjne prawdopodobnie wzrośnie – napisano w raporcie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Innym obszarem wpływu mogą być dane dotyczące transakcji. Ekspert spodziewa się „przeciągania liny” między konsumentami, którzy chcą zachować anonimowość, a innowacyjnymi firmami z branży fintech, które będą tworzyć zachęty dla konsumentów do korzystania z ich platform, generując tym samym cenne dane o transakcjach użytkowników. Dodatkowo sukces branży Fintech powinien pozwolić firmom uzyskać większy udział w rynku w porównaniu z tradycyjnymi bankami.

CBDC mogą zakłócić międzynarodowy system płatności. Każdy kraj posiadający CBDC, który zostanie zaakceptowany do transakcji międzynarodowych, może cieszyć się znacznymi korzyściami w zakresie kosztów i kontroli nad transakcjami, podobnie jak dzisiejsza uprzywilejowana rola dolara amerykańskiego – dodano.

Niektóre banki centralne, takie jak EBC i Ludowy Bank Chin, postrzegają przejście w kierunku waluty cyfrowej jako okazję do podniesienia międzynarodowego statusu ich walut i zwiększenia udziału w płatnościach transgranicznych.

Chociaż inicjatywy CBDC nie są z założenia problematyczne, prawdopodobnie przyniosą negatywne konsekwencje. Tempo zakłóceń będzie zależało od tego, jak szybko efekty sieciowe będą się utrzymywać w systemie CBDC. Im częściej waluty cyfrowe będą akceptowane, tym więcej okazji do innowacji i tym większe możliwości zakłóceń obecnego systemu finansowego – podsumowano.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

invest

Bitcoin (BTC) wzrasta ponad 10% w czwartek

Notowania BTC/USD odnotowały potężne tąpnięcie w trakcie wczorajszej sesji. Spadający kurs piątą sesję z rzędu zaliczył ponad 14% przecenę docierając do poziomu 30 000 USD, gdzie najprawdopodobniej nastąpiła realizacja zysków z pozycji krótkich. To wywołało silną reakcję popytową wysyłając dziś kurs o 10% w górę i ponownie cena znalazła się powyżej 40 000 USD. Jednak dopiero trwały wzrost powyżej 42 000 USD, a w konsekwencji przebicie ostatniego dołka 47 555 USD wyhamowałoby ostatnią presję podaży. Z kolei dalsze spadki mogą dotrzeć w rejon okrągłego poziomu 20 000 USD.

Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs BTCUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here