Naga MarketsCzłonek Zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Fabio Panetta, powiedział, że cyfrowe euro może być intrygującą innowacją.

  • Członek Zarządu Europejskiego Banku Centralnego, Fabio Panetta, wypowiedział się nt. e-euro.
  • Jego zdaniem wprowadzenie cyfrowego euro będzie wymagało pewnej przebudowy całego systemu.

Cyfrowe euro wprowadzi rewolucję

Przemawiając na spotkaniu w środę, Panetta powiedział, że urzędnicy chętni do zapobiegania panikom bankowym mogą sprawić, że gromadzenie pieniądza cyfrowego banku centralnego stanie się nieatrakcyjne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przypomnijmy, że EBC należy do czołowych światowych banków centralnych badających temat waluty cyfrowej. Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała na oddzielnym wydarzeniu, że cyfrowa waluta banku centralnego może pojawić się za około 4 lata. Zlekceważyła również prywatne waluty cyfrowe, takie jak bitcoin, i powiedziała, że ​​prawdopodobnie „nie wchodzi w rachubę”, że jej instytucja je kupi.

Nowy ład

Panetta powiedział zaś teraz, że stopy procentowe na poziomie -1% lub -2% w przypadku waluty cyfrowej banku centralnego prawdopodobnie nie wystarczyłyby, aby udaremnić ewentualne wstrząsy gospodarcze. Innymi słowy wprowadzenie cyfrowego euro będzie wymagało przebudowy całego systemu.

Jak dotąd tylko oprocentowanie depozytu EBC jest ujemne, aby stymulować akcję kredytową.

Panetta przyznał jednak, że stosowanie ujemnych stóp procentowych w przypadku waluty cyfrowej banku centralnego może również przynieść odwrotny skutek.

Na przykład w czasach kryzysu może być konieczne dostosowanie swoistego wynagrodzenia [dodatkowego oproc.] w zamian za walutę cyfrową, ale może to oznaczać, że bank centralny przewiduje napięcia finansowe, prowadzące do samospełniającej się niestabilności – powiedział urzędnik.

Jak na razie nie wiemy, kiedy e-euro w ogóle powstanie. Najpewniej stanie się to dopiero za parę lat. Niedawno EBC zakończyło dopiero etap konsultacji społecznych dot. tematu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji orlen | bitcoin kurs 2019 | kursy kryptowalut online | akcje biomedlub | dax prognozy | merkator akcje |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here