Naga MarketsCyfrowe euro zaszkodzi bankom - sugeruje Bank of AmericaCyfrowe euro jeśli w ogóle powstanie, to dopiero za kilka lat. Tyle że już teraz Bank of America ostrzega, że takie wydarzenie ​może być czymś złym dla sektora bankowego w regionie. Zwłaszcza jeśli nowa wersja euro spotka się z masową akceptacją społeczną.

  • Bank of America ostrzega przed pomysłami dot. stworzenia cyfrowego euro.
  • Zdaniem banku, e-euro może w efekcie osłabić pozycję banków komercyjnych, bowiem stanie się czymś atrakcyjniejszym dla konsumentów niż tradycyjne konta w banku.

Bank of America ostrzega

We wtorkowym raporcie analitycy Bank of America stwierdzili, że cyfrowe rachunki euro dla osób fizycznych, jeśli byłyby postrzegane jako popularna alternatywa dla kont w banku, ograniczyłyby komercyjne depozyty bankowe i prawdopodobnie zaszkodziłyby sektorowi bankowemu regionu.

Te artykuły również Cię zainteresują
„Pieniądz, podobnie jak dane internetowe, ma silną tendencję do monopolu” – zauważają twórcy raportu. Już dziś zaś sam Europejski Bank Centralny (EBC) jest zaniepokojony działaniami Stowarzyszenia Libra (obecnie Diem), które pracuje nad uruchomieniem stablecoina opartego na dolarze. Do tego dochodzą wysiłki Chin w zakresie emisji cyfrowego juana. W ten sposób „EBC dostrzega ryzyko” monopolu, twierdzą analitycy, i może w efekcie pomyśleć, że „lepiej jest działać szybko i szybko zapewnić [rynkowi] cyfrowe euro”.

Analitycy banku postrzegają cyfrowe euro jako „głównie ryzyko” dla banków, ponieważ “zmniejszając koszty i złożoność łańcucha płatności dla osób fizycznych, zmniejszyłoby to [cyfrowe euro] również zapotrzebowanie na strony trzecie.”

„[Cyfrowe euro] (…) może okazać się wygodnym substytutem rachunków bieżących”, dodają analitycy.

Słabość banków?

Dziś banki w Europie stoją przed znacznymi wymogami dotyczącymi posiadania depozytów, jakie obowiązują w obecnym systemie finansowym. Jak zauważają analitycy, większa konkurencja wynikająca z szeroko przyjętego cyfrowego euro może jeszcze bardziej wpłynąć na depozyty i osłabić banki.

Oznaki, że cyfrowe euro może nadejść „w formie, która faktycznie miałaby zostać masowo przyjęta przez ludność, byłyby wyraźnym negatywem dla wartości sektora [bankowego]”.

Jak powiedziała niedawno Christine Lagarde, szefowa EBC, decyzja dot. przyszłej emisji cyfrowego euro ma zapaść już w styczniu 2021 r. Sama waluta zostałaby jednak wyemitowana za kilka lat.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here