Naga MarketsCyfrowe euro najszybciej za 4 lata: Christine Lagarde o projekcie europejskiego CBDC
Christine Lagarde, szefowa EBC

Może minąć trochę czasu zanim Unia Europejska doczeka się cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). W środowym wywiadzie dla Bloomberg Television, prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde przedstawiła złożony proces decyzyjny, w którym bank określi przyszłość cyfrowego euro.

  • EBC przeanalizował osiem tysięcy odpowiedzi otrzymanych w ramach rozpoczętych w zeszłym roku konsultacji społecznych dotyczących CBDC
  • Jak podkreśla Lagarde, cyfrowe euro nie zastąpi gotówki, ale będzie jej uzupełnieniem
  • Wcześniej, między innymi Niemcy krytycznie wypowiadały się o planach wdrożenia cyfrowej waluty unii monetarnej

Christine Lagarde z EBC o euro CBDC: bądźmy realistami

EBC wkrótce opublikuje analizę ośmiu tysięcy odpowiedzi otrzymanych w procesie konsultacji w sprawie cyfrowego euro. “Zostanie ona przekazana Parlamentowi Europejskiemu, który jest jednym z kluczowych graczy, a także Komisji i Radzie, z którymi współpracujemy” – powiedziała.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na podstawie tych konsultacji, a także prac parlamentarnych, Rada Prezesów EBC zdecyduje, czy instytucja rozpocznie eksperymenty z CBDC do połowy 2021 roku. „Po wstępnej fazie testów, rada przeprowadzi półroczną lub roczną ocenę, czy należy wprowadzić cyfrowe euro” – dodała Lagarde.

Cały proces – bądźmy realistami – zajmie moim zdaniem kolejne cztery lata, może trochę więcej. Ale miałabym nadzieję, że uda nam się to utrzymać w tych ramach. Ponieważ jest to zarówno przedsięwzięcie techniczne, jak i fundamentalna zmiana musimy mieć pewność, że zrobimy to dobrze. Jesteśmy to winni Europejczykom, którzy muszą czuć się bezpiecznie i pewnie. Muszą wiedzieć, że trzymają w ręku wspierany przez bank centralny […] odpowiednik banknotu. […] Musimy się upewnić, że nie zepsujemy żadnego systemu, ale go wzmocnimy – wyjaśniała szefowa EBC.

Lagarde wspomniała również, że niektóre podmioty finansowe wyraziły obawy związane z uruchomieniem CBDC przez EBC. Prezes banku centralnego uspokajała jednak, że gotówka nadal będzie współistnieć z nowym ekosystemem, który będzie jej uzupełnieniem.

Data, którą podała Lagarde praktycznie pokrywa się z prognozami ekonomistów, które zaprezentowaniu w grudniu podczas panelu “Upgrading Money to the Digital Age: Introducing Digital Euro”. Jego uczestnicy zgodzili się wówczas, że CBDC strefy euro może trafić na rynek w przeciągu kolejnych 5 lat.

Wprowadzeniu cyfrowego euro sprzeciwiają się między innymi Niemcy, największa gospodarka unii monetarnej, której w wielu aspektach technologii finansowej dostępnej dla konsumenta nadal zostają daleko w tyle m.in. za Polską (np. w zakresie płatności mobilnych, zakładania rachunków bankowych itd.). Główny akcjonariusz EBC, Bundesbank, jest obojętny na ten projekt, a popularny magazyn Focus napisał, że cyfrowe euro byłoby „katastrofalne dla oszczędzających”.

Jak wcześniej informowano, EBC rozpoczął konsultacje społeczne na temat potencjalnego cyfrowego euro w październiku 2020 roku.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: ropa notowania | usd prognoza | cd projekt akcje | dolar usd kurs | dolar notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here