Wiele mówi się o tym, iż kryptowaluty stanowią realne zagrożenie dla tradycyjnego sektora finansowego. W reakcji na rozwój tych aktywów, banki centralne na całym świecie rozpoczęły badania nad ewentualną emisją własnych walut cyfrowych zwanych CBDC (Central Bank Digital Currency). Komisja Europejska ogłosiła w ostatnim czasie, że projekt ustawy wprowadzającej cyfrowe euro trafi na stoły Parlamentu Europejskiego już w 2023 roku.
- KE pracuje nad ustawą wprowadzającą cyfrowe euro
- Cyfrowe euro ma obniżyć stopy proc. i przyspieszyć procesy transakcyjne
- Chcesz kupić bądź sprzedać BTC, ETH lub jakakolwiek inną kryptowalutę? Zapoznaj się z ofertą Polskiego Instytutu Kryptowalut
- Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl
Cyfrowe euro coraz bliżej
W ubiegłym roku EBC przeprowadził badania i opublikował raport na temat cyfrowych walut. Stwierdzono w nim, że cyfrowe euro może pomóc obniżyć stopy procentowe, przyspieszyć procesy transakcyjne i zmniejszyć zużycie gotówki.
Niezależnie od zgłaszanych korzyści, bankierzy centralni mają przed sobą trudną walkę o przekonanie opinii publicznej. Badania przeprowadzone przez brytyjską komisję ds. gospodarczych i bank centralny Niemiec pokazują bowiem, że większość respondentów sprzeciwia się wspieranym przez rząd cyfrowym walutom, powołując się na sceptycyzm co do korzyści i obawy przed rządowym szpiegowaniem.
Jak po raz pierwszy podało Politico, szefowa finansów Komisji Europejskiej Mairead McGuinness oficjalnie ujawniła jednak formalne rozważania Unii Europejskiej na temat przepisów dotyczących cyfrowego euro podczas konferencji fintech w minioną środę.
– Naszym celem jest złożenie ustawodawstwa na początku 2023 roku – powiedziała komisarz ds. usług finansowych dodając, że ukierunkowane konsultacje legislacyjne rozpoczną się już w nadchodzących tygodniach.
Europejski Bank Centralny (EBC) już eksperymentuje z projektami i systemami dla cyfrowego euro, a prototypu można się spodziewać gdzieś pod koniec 2023 r. Jeśli cyfrowe euro ma zostać wdrożone, będzie wymagało aprobaty prezesów państw strefy euro. Jeśli oni dadzą zielone światło, to cyfrowe euro mogłoby być gotowe do emisji do 2025 r.
Partnerem artykułu jest Polski Instytut Kryptowalut, kantor umożliwiający wymianę ponad 460 kryptowalut zarówno stacjonarnie w jednym z punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju, jak również z dojazdem do klienta, bądź zdalnie za pomocą BLIKa. Cała transakcja jest w 100% bezpieczna i zajmie Ci nie więcej niż kilka minut.
Autor poleca również:
- Bitcoin koreluje z rynkiem akcji! BTC nie stanowi zabezpieczenia przed inflacją, twierdzi BofA
- Salwador planuje wyemitować obligacje BTC już w marcu
- Fed ma związane ręce! Amerykański rynek akcji może się załamać – ostrzega BofA
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania enea | 11bit kurs | euro lew | giełda biomed | kurs korony islandzkiej wykres | cdr akcje opinie | dolar australijski kurs | pkp cargo kurs |
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >> |