Naga MarketsRiksbank bada CBDC

Oczekiwanie, że cyfrowa waluta banku centralnego (skrót z ang. CBDC) będzie posiadała cechy zbliżone do gotówki, byłoby błędem, według szwedzkiego Riksbanku, który najdalej posunął się w badaniu zastosowania takiego systemu. Bank centralny Szwecji zauważa, że tego typu rozwiązanie nie pozwoli zachować anonimowości, tak jak ma to miejsce w przypadku fizycznej gotówki.

  • Zaawansowane prace nad wprowadzeniem cyfrowej waluty prowadzone są również w Chinach, a nad tematem debatuje oprócz tego Europejski Bank Centralny (EBC)
  • Pod koniec stycznia własne prace dot. CBDC zaczął prowadzić natomiast Bank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS)
  • Riksbank pierwszy raz oficjalnie potwierdzał badania nad wprowadzeniem e-korony w ubiegłym miesiącu

Szwecja bada CBDC i zwraca uwagę na istotny paradoks dot. pieniądza cyfrowego

Szwedzki Riksbank, który przeprowadził najwięcej badań nad możliwością wprowadzenia cyfrowej waluty twierdzi, że użytkownicy nie będą w stanie działać anonimowo w taki sam sposób, jak w przypadku banknotów, zgodnie z raportem opublikowanym we wtorek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Odkrycie to dotyka kluczowego paradoksu. Aby waluta cyfrowa banku centralnego była podobna do gotówki, musiałaby być zarówno anonimowa, jak i możliwa do wykorzystania w trybie off-line. Jednak techniczna konstrukcja walut cyfrowych wymaga, aby były one weryfikowane przez zdalną księgę popytu w celu uniknięcia fałszerstw, co zagraża anonimowości.

Błędem byłoby założenie, że e-korona szwedzka będzie “funkcjonować off-line i anonimowo”, stwierdza Riksbank.

Jeden z najstarszych banków centralnych na świecie prowadzi pilotażowe badania nad możliwością wprowadzenia CBDC i obecnie wyprzedza większość swoich konkurentów na całym świecie w opracowywaniu mapy drogowej. Taki system może mieć daleko idące konsekwencje, a potencjalnie nawet dać bankierom centralnym dostęp do większego zestawu narzędzi z bezpośrednim dostępem do podaży pieniądza.

Wszystkie waluty cyfrowe banków centralnych będą wymagały rejestru, który będzie śledzić własność niezależnie od tego, czy takie waluty są oparte na tokenach, czy na blockchainie. Większość banków centralnych (58%) badających waluty cyfrowe wydaje się optować za modelem opartym na tokenach, według Riksbanku, który powołuje się na badanie przeprowadzone w 2020 roku przez centralbanking.com.

Dotychczasowe badania sugerują, że waluty cyfrowe oparte na tokenach wydają się być “nie lepsze w osiąganiu właściwości zbliżonych do gotówki” niż te oparte na kontach. W raporcie z zeszłego roku Riksbank stwierdził, że tokeny są “instrumentami na okaziciela i same w sobie reprezentują własność wartości pieniężnej”, podczas gdy waluta cyfrowa oparta na kontach może być porównywana do depozytów, ponieważ pokazuje własność salda pieniężnego w formie pośrednika finansowego lub samego banku centralnego.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator forum parkiet | prognoza usd | bml notowania | notowania lotos | pkn orlen akcje |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here