Naga MarketsPodczas gdy uwagę mediów do tej pory zwracały informacje dotyczące uruchomienia waluty cyfrowej przez Ludowy Bank Chin powiązanej z chińskim juanem, może się okazać, że prędzej dokona tego Turcja. Według opublikowanego w tym miesiącu Rocznego Programu Prezydenckiego, testy nad cyfrową walutą banku centralnego (Central Bank Digital Currency – CBDC) mają zakończyć się jeszcze w tym roku.


Turcja stawia na blockchain

Jeśli plany zostaną zrealizowane według przyjętych założeń, prace nad cyfrową lirą, w tym przede wszystkim stosowne testy, zakończą się do końca bieżącego roku. Emitentem nowej waluty będzie Turecki Bank Centralny. Oprócz tego w projekt zaangażowana jest Turecka Rada ds. Badań Technologicznych, zwana także jako TUBITAK.Plany zakończenia prac nad cyfrową wersją tureckiej liry zostały zapisane w Rocznym Programie Prezydenckim, opublikowanym 3 listopada. Planuje się także stworzenie specjalnej platformy do obsługi natychmiastowych płatności opartych na cyfrowej lirze.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Uruchomienie cyfrowej wersji liry jest częścią szerszego programu rządowego mającego na celu wzmocnienie tureckiej gospodarki, o czym można dowiedzieć się ze specjalnego dokumentu, którego treść została opublikowana w dniu 4 listopada w oficjalnym dzienniku urzędowym Resmi Gazete:

„Głównym celem jest utworzenie sektora finansowego z mocną strukturą instytucjonalną, która będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby finansowe rzeczywistego sektora przy zachowaniu niskich kosztów, zaoferować szerokiej bazie inwestorów różne instrumenty finansowe za pośrednictwem godnych zaufania instytucji oraz wspierać cel, jaki przyświeca władzom w Istambule – by stać się atrakcyjnym globalnym centrum finansowym.”

Plany emisji cyfrowej liry nie wzięły się z próżni – w lipcu władze Turcji ogłosiły ekonomiczną „mapę drogową”, która przewiduje wykorzystanie technologii blockchain w transporcie, cłach a także w usługach publicznych i administracji.

Wyrazem zaangażowania władz tureckich w rozwój nowych technologii jest organizowana w dniach 19-20 listopada 2019 w Istambule konferencja Turkish Capital Markets Summit, podczas której jednym z prelegentów ma być CEO giełdy BinanceChangpenga Zhao.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here