Naga MarketsJamal Khashoggi - zamordowany dziennikarz W ostatnim czasie sporo mówi się o zaginięciu Jamala Khashoggi’ego, znanego saudyjskiego dziennikarza, o którym słuch zaginął we wtorek 2 października, tuż po tym, jak wszedł on do konsulatu w Stambule, by załatwić prywatne sprawy związane ze ślubem. Jamal Khashoggi był bardzo znanym saudyjskim dziennikarzem. Nie tylko pracował dla najważniejszych mediów w kraju, ale doradzał także rodzinie królewskiej. Jego sytuacja zmieniła się, gdy zaczął krytykować reżim w Rijadzie i personalnie księcia Muhammada ibn Salmana, a także saudyjską interwencję w Jemenie. W obawie przed prześladowaniami, wyjechał z kraju i osiedlił się w Waszyngtonie, gdzie pisał m.in. na łamach “Washington Post”.

Władze potwierdzają zabójstwo dziennikarza

Jak pod koniec ubiegłego tygodnia podała saudyjska agencja prasowa Spa, cytując prokuraturę w Rijadzie: “rozmowy między Jamalem Khashoggim i tymi, których spotkał w konsulacie królestwa w Stambule (…) doprowadziły do bójki, która zakończyła się jego śmiercią.” W związku z zabójstwem zatrzymano 18 osób, obywateli Arabii Saudyjskiej. “Królestwo wyraża swój ogromny żal z powodu zabójstwa dziennikarza Jamala Khashoggiego” – napisała agencja. Na razie nie wiadomo jednak, co stało się z ciałem dziennikarza. W dalszym ciągu bez odpowiedzi pozostaje również pytanie: dlaczego konsulat zwlekał tak długo z ogłoszeniem informacji o jego śmierci.

Inwestorzy sami wymierzają karę

Spadek wartości akcjiOkazuje się jednak, że zabójstwo nieprzychylnego saudyjskim władzom dziennikarza może mieć bardzo negatywny wpływ na tamtejsze rynki. Z danych opublikowanych w dniu wczorajszym wynika bowiem, że przez wzgląd na pogarszające się stosunki z rządami zagranicznymi po zniknięciu dziennikarza Jamala Khashoggi, tylko w minionym tygodniu cudzoziemcy sprzedali akcje o łącznej wartości ok 5 miliardów riyals. Zakupione w tym samym czasie akcje warte były natomiast zaledwie 991,3 mln riyals. Oznacza to, że tylko w ciągu ubiegłego tygodnia obcokrajowcy pozbyli się saudyjskich akcji o łącznej wartości 4,01 miliarda riyals netto (1,07 miliarda dolarów). To jedna z największych tego typu wyprzedaży od połowy 2015 roku.

Okazuje się także, że nie tylko obcokrajowcy postanowili pozbyć się posiadanych przez siebie akcji. Dane giełdowe pokazały bowiem, że również saudyjscy inwestorzy indywidualni, sprzedali w ciągu tygodnia akcje o wartości 3,4 mld riyals netto. W tym samym czasie, by ratować lokalny rynek, fundusze państwowe kupiły akcje o wartości netto 7,8 mld riyals.

Stany Zjednoczone liczą na utrzymanie dobrych relacji

“Rynek zaczął ustalać ceny w zupełnie innej relacji między Arabią Saudyjską i USA” – powiedział Jaap Meijer, szef działu badań kapitałowych w Arqaam Capital. “Wierzymy, że Stany Zjednoczone utrzymają Arabię Saudyjską jako swojego bliskiego sojusznika, biorąc pod uwagę (między innymi) znaczenie królestwa w regionie Bliskiego Wschodu i fakt, że jest ona producentem 10 procent światowych dostaw ropy naftowej” – dodał.

Sekretarz skarbu USA, Steven Mnuchin powiedział w niedzielę, że wyjaśnienie Arabii Saudyjskiej dotyczące zabójstwa dziennikarza Jamala Khashoggi było “dobrym pierwszym krokiem, ale nie wystarczającym”, dodając, że jest zbyt wcześnie, aby przedyskutować jakiekolwiek sankcje przeciwko Rijadowi w związku z tym incydentem.

Komentarze docierające do nas z administracji prezydenta USA, Donalda Trumpa, wydają się mieć jednak na celu załagodzenie sytuacji i jednoczesną ochronie relacji z największym światowym eksporterem ropy naftowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułStrategia PSV – DAX z sygnałem odwrotu, czy popyt podejmie temat?
Następny artykułObserwator rynku ICO: “wygląda to gorzej, niż sądziliśmy”
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here