Naga Marketssale
Licencja Creative Commons 2.0

Dużo się ostatnio mówi o różnych wspaniale działających systemach / robotach, które uczynią nas bogatymi za kilka, kilkaset, a w niektórych przypadkach nawet kilka tysięcy złotych!!! Wystarczy wejść na jeden z najpopularniejszych serwisów sprzedażowych w Polsce by znaleźć tego typu oferty. Czy to w ogóle ma sens? Według mnie nie. Dlaczego? Postaram się to wyjaśnić w poniższym artykule. Poza tym sprawdzę kilka aktywnych obecnie ofert…


Sprzedaję strategię bo zbieram na depozyt

Pierwsza “promowana” oferta wręcz powala i zatytułowana jest: “BEZSTRATNA STRATEGIA FOREX !!!”. Co najlepsze, kupiły ją już trzy osoby, co widać na poniższym zrzucie ekranu:
systemy00

Te osoby chyba jeszcze nie wiedzą, że już straciły 200 złotych i to tylko na zakupie tej “bezstratnej strategii” 🙂 Tak mnie zaintrygowała, że postanowiłem się jej bliżej przyjrzeć. Czytając opis można szybko spostrzec, że metodologia otwierania kolejnych pozycji opiera się o tak zwany martyngał, który pisząc w wielkim uproszczeniu polega na podwajaniu pozycji jeśli ta, którą otworzyliśmy wcześniej, traci. Metoda jest zaczerpnięta z ruletki i w długim terminie możemy raczej zapomnieć o zyskach.

Pomijając same założenia strategii, motywacja jaką kieruje się sprzedający daje do myślenia. Oczywiście chodzi o pieniądze, ale w tym szczególnym przypadku, o pieniądze na szczytny cel jakim jest spekulacja owym systemem na własną rękę. Tak, wiem, że może Cię to dziwić, ale system nie został przez sprzedającego przetestowany, bo pieniądze na realny depozyt “dopiero się zbierają”. Co prawda poczynione zostały jakieś działania w kierunku testów, ale czy mają one sens? O tym niżej…


Testy historyczne

Kolejne ciekawe zjawisko zauważalne zarówno przy tej strategii jak i wielu innych oferowanych w serwisach aukcyjnych czy gdziekolwiek “w Internetach” dotyczy sposobu ich testowania. Otóż w tym przypadku nasz sprzedający pokusił się oczywiście o testy historyczne…

test-cc-20
Licencja Creative Commons 2.0

Co tak naprawdę dają testy na historii? Otóż dają nam jakiś pogląd na same założenia transakcyjne, ale biorąc pod uwagę tylko jedną rynkową prawdę, która brzmi: “Każda chwila na rynku jest wyjątkowa” nie możemy oczekiwać, że nasz system będzie się sprawdzał tak samo dobrze w teraźniejszości jak robił to na danych historycznych.

Istotny jest również fakt, że zaskakująco wiele “testów” sprzedawanych systemów opiera się na konkretnym przedziale czasowym (ma to miejsce również w opisywanym przypadku) co sprawia, że niezwykle łatwo jest wybrać odpowiedni okres tak, by wyniki się “zgadzały” i wykazywały zysk. Jednakże po podstawieniu innych danych często okazuje się, że nie wygląda to już tak różowo i nadzieja na zyski zamienia się w smutek po stratach.


Demo

Osoby, które są już jakiś czas na rynku wiedzą, że gra na demo czy to manualnie, czy też za pomocą automatów nijak ma się do rzeczywistego inwestowania. Po pierwsze z powodu emocji, które nie wpływają na nas tak samo jak w przypadku ryzykowania własnych pieniędzy, a po drugie na tych kontach rynek i egzekucja zleceń często wygląda zupełnie inaczej. To już jednak temat na osobny artykuł.

Testy działania własnej strategii możesz przeprowadzić na rachunku u brokera XM, który oferuje darmowy serwer VPS (dla kont z depozytem od 5000 USD).

Podkreślam jednocześnie, że nie neguje używania kont demo gdyż uważam, że warto spędzić chwilę czasu, aby nauczyć się obsługi platformy i egzekucji zleceń, a także przetestować podstawowe założenia naszej strategii. Jednakże nie można określić inwestowania/testowania w ten sposób za miarodajne zarówno w przypadku strategii manualnych jak i automatycznych.

Emocje (najistotniejsze), poślizgi, rekwotowania czy inne nieprzewidziane zdarzenia, na które mamy lub nie mamy wpływu (np. działanie brokera) powodują, że krzywa kapitału w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej od tej, którą widzimy na podpiętym do MyFxBoook koncie demo.

Kolejna część artykułu na następnej stronie…tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here