Naga MarketsW warszawskich Złotych Tarasach podczas pierwszego grudniowego weekendu, obok gorączki przedświątecznych zakupów, miało miejsce jedno z największych wydarzeń na polskim rynku kryptowalutowym – Cryptocurrency World Expo. Podczas dwudniowej konferencji nie mogło zabraknąć także redaktorów portalu Comparic.pl!


Do sali Multikina tłumnie przybyło liczne grono sympatyków, bynajmniej jednak nie po to aby podziwiać aktorów w akcji, lecz aby przyjrzeć się bliżej fascynującemu światu kryptowalut. Już od godziny 9:00 w piątkowy poranek, a więc równocześnie z pierwszym dzwonkiem na parkietach w Europie zaczęli schodzić się pierwsi zainteresowani.

Te artykuły również Cię zainteresują
Organizatorzy byli przygotowani na przyjęcie niemal półtora tysiąca uczestników. Zgromadzenie tak wielu osób zainteresowanych kryptowalutami w jednym miejscu to ogromne wyzwanie organizacyjne i logistyczne, dlatego wielkie podziękowania dla Dawida Kustra i Łukasza Paszkiewicza – dobra robota!

Na scenie pojawiło się ponad 30 prelegentów z Polski i zagranicy, bowiem charakter wydarzenia był międzynarodowy. Pośród nich byli m.in. Szczepan Bentyn z Pracowni Nowych Technologii, Rafał Zaorski z Krypto Jam oraz Sylwester Suszek, CEO największej polskiej giełdy kryptowalutowej BitBay.

Oprócz niezwykle ciekawych i pouczających prelekcji uczestnicy mogli zapoznać się z ofertami wystawców, które były przeróżne, od miningu przez procesory płatności do rozwiązań dla traderów, które dopiero wchodzą do Polski.

Całość była podzielona na cztery bloki, tak aby każdy mógł znaleźć temat dla siebie, konferencja była tłumaczona symultanicznie. Po każdej z sekcji zorganizowano panel dyskusyjny, gdzie eksperci próbowali odpowiedzieć na pytania: jak wykorzystać obecnie panujący trend w kryptowalutach oraz która forma inwestycji jest najlepsza: mining, trading a może ICO.

Cryptocurrency Trading

Początek zdominował handel na kryptowalutach, traderzy mogli posłuchać o nieefektywności rynku, który przy bardzo dużych przesunięciach w ciągu jednego dnia daje możliwości do arbitrażu czyli handlu właściwie bez ryzyka kursowego.

Jest to możliwe ponieważ na setkach giełd, Bitcoin może być wyceniany w różny sposób, rozbieżności mogą dochodzić nawet do kilkuset dolarów… z tego właśnie korzysta arbitrażysta. Istotne jest przy tym ryzyko walutowe na krosach złotówkowych USDPLN, EURPLN. Mimo to, arbitraż wydaje się być dość lukratywnym przedsięwzięciem, zwłaszcza, że działają tam najprostsze techniki np. przesyłanie tokenów pomiędzy giełdami. Jak długo może to funkcjonować ? Rafał Zaorski twierdzi, że nawet pół roku, dopóki do gry nie włączą się tzw. „profesjonalni gracze” i algorytmy, co może przyspieszyć wprowadzenie kontraktów futures na CME.

Developments

Po przerwie obiadowej nadszedł czas na bardzo skomplikowanie brzmiącą sekcję „Developments” gdzie można było dowiedzieć się m. in o implementacji łańcucha Blockchain do celów e-commerce a także nt. zdecentralizowanych platform płatniczych jak np. DASH.

Robert Wiecko z polskiego oddziału Dash Core przekonywał, że natychmiastowe płatności to przyszłość, Dash łączy w sobie zalety zdecentralizowanej sieci Bitcoin i szybkości PayPala. Te cechy powodują, że przesyłanie środków, zarówno niewielkich jak i naprawdę pokaźnych można wykonać w mgnieniu oka za ułamek obecnej kwoty (0,01$)!

ICO, preICO

Drugi dzień rozpoczął się od zagadnień dotyczących Initial Coin Offering (ICO), pre-ICO oraz spersonalizowanych tokenów. Mimo, że ICO to nowa forma pozyskiwania funduszy na rozwój projektów, to start-upy coraz częściej sięgają po nią. I tak uczestnicy mogli dowiedzieć się jak zarabiać na robieniu zdjęć w internecie i cyfrowych grach.

Podatki, regulacje

Ostatnia sekcja była poświęcona regulacjom prawnym i zagadnieniom podatkowym. Wydaje się, że tylko najwytrwalsi przyszli posłuchać o meandrach polskiego systemu podatkowego, bowiem najwięcej radości z rozwiązywania tych łamigłówek mają zapewne sami prawnicy. Niemniej jednak mimo oczywistego wniosku, że podatki należy płacić (a przynajmniej powinno się płacić) eksperci zgodnie twierdzą, że postępujące regulacje są właściwie.

Zwrócili oni uwagę także na dokładne dokumentowanie wszystkich swoich transakcji dla urzędów a także dla banków, które to bardzo często utrudniają działania przedsiębiorcom m. in. poprzez blokowanie rachunków.

Idea kryptowalut to prawdziwa rewolucja dla prawa i regulatorów oraz ogromne wyzwanie na 2018 rok. Przyszłość wymusi mierzenie się z takimi abstrakcyjnymi jak na razie pomysłami jak dziedziczenie kryptowalut (czy tokenów), problemem zastawu i jego egzekwowania oraz zdecentralizowanym funduszom emerytalnym.

Statuetka dla Comparic.pl

W trakcie całego wydarzenia przyznane zostały również nagrody, w następujących kategoriach:

  • Najlepsza giełdy kryptowaluta
  • ICO roku 2017
  • Najlepsza platforma handlu CFD
  • Najlepsza firma prawnicza
  • Najlepsze gamingowe ICO roku 2017
  • Osobowość roku
  • Analityk rynku kryptowalutowego roku
  • Blog roku

Portal Comparic.pl otrzymał statuetkę w kategorii najlepszego portalu roku poświęconego technologii blockchain oraz kryptowalutom (Blockchain Portal of the Year). Wyróżnienie z rąk organizatorów odbierał założyciel i redaktor Grupy Medialnej Comparic, Marcin Wenus.

“Chociaż nie jesteśmy portalem poświęconym stricte tematowi kryptowalut, to o technologii blockchain, Bitcoinie i jego pochodnych piszemy praktycznie od naszych początków, czyli od 2013, dostarczając obecnie największą ilość treści dziennie odnośnie tego dynamicznie rozwijającego się rynku w porównaniu z konkurencyjnymi portalami polskojęzycznymi”komentował M. Wenus po otrzymaniu statuetki.

Już wkrótce na łamach portalu, będzie można przeczytać wywiady z prelegentami konferencji, a już teraz możesz obejrzeć galerię zdjęć:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here