Naga Markets

Cryptiony, polski projekt ułatwiający rozliczenie podatku od kryptowalutDynamiczne wzrosty bitcoina z ostatnich miesięcy spowodowały, że wiele osób miało szansę zarobić na tym rynku i wygenerować atrakcyjne stopy zwrotu. Jednak po zawarciu transakcji kryptowalutowych często pojawia się problem prawidłowego rozliczenia podatku. Naprzeciw temu problemowi wychodzi projekt łódzkiej firmy Cryptiony, który ułatwia rozliczenie z fiskusem.

  • Aplikacja Cryptiony, to internetowa aplikacja, która ułatwi użytkownikom kryptowalut rozliczyć podatek z tytułu zbycia walut wirtualnych.
  • Wystarczy założyć darmowe konto, wprowadzić historię transakcji, a aplikacja przygotuje gotowy raport podatkowy.
  • W momencie uruchomienia aplikacji oferowana jest integracja przez API z czterema popularnymi giełdami kryptowalut: Binance, Bitbay, Bitstamp oraz Coinbase Pro.

Cryptiony oferuje narzędzie pozwalające rozliczyć podatek od kryptowalut

Transakcje z serwisu Localbitcoins mogą być zaimportowane poprzez plik wygenerowany w tym serwisie. Co jeśli użytkownik zawarł transakcje w innych miejscach? W takim przypadku aplikacja pozwala wgrać plik Excel z historią zawartych transakcji według szablonu dostępnego w aplikacji. Twórcy aplikacji przewidzieli również możliwość ręcznego wprowadzania transakcji bez potrzeby przygotowywania pliku w formacie Excel.Po wprowadzeniu historii transakcji aplikacja wyliczy zobowiązania podatkowe użytkownika. W przypadku transakcji fiat na parach walutowych innych niż PLN, aplikacja przeliczy transakcje po kursie opublikowanym przez Narodowy Bank Polski – zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi rozliczania kryptowalut. Istnieje też możliwość wygenerowania raportu podatkowego w formacie PDF. Dane z raportu należy wprowadzić w swoim zeznaniu podatkowym na PIT-38 w sekcji E.

Warto podkreślić, że aplikacja nie służy wyłącznie do przygotowania zeznania podatkowego za rok poprzedni. Dzięki aplikacji Cryptiony, użytkownik widzi swoje zobowiązania podatkowe na bieżąco – po pojawieniu się transakcji w aplikacji. Dzięki temu użytkownik może podjąć odpowiednie działania w celu optymalizacji podatkowej przed zakończeniem okresu rozliczeniowego. Aplikacja importuje historię transakcji użytkownika do swojej bazy danych, co zapewnia, że użytkownik ma do niej dostęp nawet w przypadku zakończenia działalności giełdy – taka historia transakcji jest niezbędna do wykazania kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku handlu okazjonalnego, czyli do 10 transakcji fiat rocznie, korzystanie z aplikacji jest całkowicie darmowe. W przypadku większej liczby transakcji konieczna jest aktualizacja planu użytkownika na wyższy. W tym celu twórcy aplikacji zapewnili wygodne metody płatności: Blik, Paypal lub płatność szybkim przelewem. Do końca lutego ważny jest kod rabatowy: EARLY_ACCESS uprawniający do rabatu w wysokości 25%.

– Do tej pory nie istniała aplikacja, która pozwalałaby polskim rezydentom podatkowym w szybki i prosty sposób rozliczyć ich zeznania podatkowe z tytułu zbycia kryptowalut, a dodatkowo mieć w nie wgląd na bieżąco. Takie aplikacje są już dostępne w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii czy Belgii, ale nie są one dostosowane do polskich przepisów prawa podatkowego. To właśnie dlatego powstała aplikacja Cryptiony. W chwili obecnej skupiamy się na rozliczaniu podatku od kryptowalut, ale w planach mamy dodanie nowych funkcjonalności jak na przykład menedżer portfolio, aby jeszcze bardziej ułatwić użytkownikom kontrole nad ich inwestycjami w alternatywne aktywa jakimi niewątpliwie są kryptowaluty – mówi  Bartosz Milczarek, prezes i pomysłodawca Cryptiony.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here