Equity Crowdfunding w Polsce cały czas znajduje się na początkowym etapie rozwoju, a o stabilności będzie można mówić gdy rocznie dochodziło będzie do co najmniej kilkuset emisji, uważa prezes Bessfund, Arkadiusz Regiec. Reprezentowana przez niego spółka chce w 2020 podwoić liczbę wykonanych w ubiegłym roku emisji i osiągnąć wynik 60 akcji społecznościowego pozyskania kapitału udziałowego. Więcej na temat equity Crowdfundingu w rozmowie Cezarego Andrzejczyka z Comparic24.tv.
Equity crowdfunding w Polsce nadal raczkuje, uważa prezes Beesfund
Chociaż w związku z rozluźnieniem przepisów dotyczących zbiórek kapitału udziałowego bez konieczności przygotowywania prospektu emisyjnego do kwoty jednego miliona euro, equity crowdfunding w Polsce w ostatnich latach zaczął się dynamicznie rozwijać, a 2019 był jak dotąd rekordowym rokiem. Arkadiusz Regiec z Beesfund, największej platformy na polskim rynku finansowania społecznościowego spółek studzi jednak optymizm i przyznaje, że rodzima branża dopiero raczkuje. Sam Bessfund jako lider zrealizował w zeszłym roku 27 projektów, w 2020 chce zwiększyć tę liczbę do 60. W porównaniu jednak z krajami zachodnich gospodarek nadal są to niewielkie ilości.
– Dla porównania w Wielkiej Brytanii dwie największe platformy equity crowdfundingu odpowiadają za finansowanie ponad 20% wszystkich innowacyjnych spółek otwierających się w UK. W Polsce nadal raczkujemy, chociaż wzrosty są rzeczywiście gwałtowne. 2019 był rokiem przełomowym, equity crowdfunding wypłynął na głębokie wody, byliśmy świadkami głośnych kampanii i projektów zbierających wielomilionowe kwoty. W Beesfund aż 9 spółek przekroczyło próg jednego miliona złotych – komentuje Regiec w rozmowie z redaktorem Comparic24.tv.
Crowdfunding w Polsce: 2019 przyniósł rekord popularności finansowania społecznościowego
2019 pokazał że crowdinvesting może być znakomitą alternatywą dla tradycyjnego pozyskiwania kapitału udziałowego, które do tej pory odbywało się głównie przez polską giełdę. Spółki debiutujące na NewConnect zebrały w 2019 około 27 milionów złotych, natomiast sam Beesfund umożliwił przedsiębiorcom pozyskanie 21 milionów. Jeżeli trend się utrzyma to equity crowdfunding wkrótce wyprzedzi mały parkiet GPW stając się dla inwestorów bardziej atrakcyjnym między innymi ze względu na ograniczoną ilość formalności niezbędnych do spełnienia.