Naga MarketsCrowdfunding udziałowy w Polsce: wzrost o 60% do 56 milionów złotychCrowdfunding udziałowy w Polsce ma przed sobą bardzo dobre perspektywy, a zwiększenie przez Unię Europejską dopuszczalnego limitu zbiórek z 1 miliona do 5 milionów euro jedynie przyspieszy rozwój branży, uważa Tomasz Kocwun, dyrektor ds. rozwoju platformy crowdfundingowej Crowdway. Jak podaje w rozmowie z Michałem Stankiem podczas 10. odcinka audycji CrowdTalks, wartość equity crowdfundingu w Polsce w 2020 r. już teraz jest wyższa o 60% niż rok wcześniej, a spółkom udało się pozyskać w ramach 39 emisji ponad 56 milionów złotych.

  • Dominującą rolę na rynku crowdfundingu nadal pełnią trzy kraje: UK, Chiny i USA odpowiadające za 90% wszystkich zbiórek
  • W Europie w 2018 roku crowdfunding przekroczył barierę 1 miliarda dolarów, z czego 25% przypadało na equity crowdfunding
  • Poszerzenie limitu zbiórek do 5 mln euro i możliwość gromadzenia kapitału na całym terenie UE28 powinno zdecydowanie poprawić te wyniki

Crowdfunding to rynek warty ponad 300 miliardów dolarów rocznie, twierdzi dyrektor Crowdway

Chociaż z 300 miliardów crowdfundingowego tortu większość to zasługa zaledwie trzech państw, to na terenie UE widać dynamiczny wzrost popularności zbiórek społecznościowych, w tym finansowania udziałowego.

Te artykuły również Cię zainteresują

– W 2018 roku globalnie w ramach crowdfundingu zostało zebranych ponad 300 miliardów dolarów w ponad 170 krajach. Jest to i spora kwota i jeżeli chodzi o rozłożenie geograficzne, pokrywa 80% wszystkich krajów na świecie. Pomimo młodego wieku, szybko się rozprzestrzenia crowdfunding. Cały czas jednak do dojrzałych rynków należą jedynie Chiny, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, a ich udział przekracza 90% w branży crowdfundingu – komentuje Tomasz Kocwun.

W samej Europie crowdfunding w 2018 roku z wyłączeniem Wielkiej Brytanii przekroczył wartość jednego miliarda dolarów. Zdecydowaną większość stanowił crowdfunding na rynku nieruchomości, gdzie udało się zebrać 600 milionów dolarów, crowdfunding udziałowy (equity crowdfunding) odpowiadał natomiast za 25% wszystkich transakcji i zgromadził 278 milionów dolarów.

W przypadku polskiego rynku liczby nie są aż tak imponujące, aczkolwiek zmierzamy w dobrym kierunku. Crowdfunding udziałowy w 2019 roku w ramach emisji, które zostały przeprowadzone na 4 największych portalach pozwolił zebrać ponad 40 milionów jeżeli chodzi o kapitał. W tym czasie doszło do 31 emisji. Natomiast w 2020 roku do tej pory przeprowadzono 39 emisji zebrano 56 milionów złotych – mówi Kocwun. Co ważne, część z nich jest w trakcie lub dopiero wystartuje i szacuje się, że do końca roku wartość zgromadzonych środków może wzrosnąć do 70 milionów złotych.

Crowdfunding udziałowy w Polsce na 4 największych platformach. Źródło: Crowdway.pl

5 milionów euro zamiast 1 miliona i zbiórki w całej UE28

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE wprowadzi zmiany, w tym podwyższenie limitu zbiórki z równowartości 1 mln euro obecnie do 5 mln euro, jest wyczekiwane przez operatorów platform crowdfundingu udziałowego, emitentów i inwestorów i pomoże podjąć decyzję o realizacji kampanii kolejnym podmiotom z nowych branż, biznesom szybkorosnącym, a także otworzy możliwość prowadzenia ofert transgranicznych w granicach 28 państw UE. Kwestię tę poruszono w dziewiątym odcinku CrowdTalks, gdzie gościem był Jakub Niestruj, prezes zarządu Crowdway.

Według Kocwuna, powodem takiego ruchu jest rosnąca świadomość legislatorów europejskich, a oprócz tego polityka niskich stóp procentowych powoduje, że oszczędzający z Unii Europejskiej szukają innych form lokowania kapitału, kierując swoje kroki między innymi w stronę crowdfundingu.

Emitenci poszukują kapitału, żeby rozwijać swoje biznesy, czy też je skalować. Jest to alternatywa do dobrze znanych form pozyskiwania kapitału. Podwyższenie limitu zbiórki do 5 milionów euro bez konieczności tworzenia prospektu emisyjnego może zachęcić większą ilość emitentów do wyboru właśnie tej formy – mówi Kocwun.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPiotr Woźny został powołany na prezesa ZE PAK
Następny artykułBitcoina czeka paraboliczna hossa, podobna do tej z 2017 r. – uważa Bloomberg
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here