Naga Markets
Po prawej: Jakub Niestrój, prezes zarządu Crowdway

W dziewiątym odcinku serii CrowdTalks, gościem Michała Stanka (QValue) był Jakub Niestrój, prezes zarządu Crowdway. Podczas rozmowy poruszono temat nowych zasad działania crowdfundingu udziałowego i platform finansowania społecznego w Unii Europejskiej. Na mocy nowych przepisów emitenci stawiający na crowdinvesting mogą teraz bez publikacji prospektu organizować zbiórki do 5 milionów euro, a nie tak jak dotychczas do 1 miliona euro.

  • crowdfunding w Polsce stał się na tyle popularny, że zaczął konkurować z wynikami NewConnect
  • Umożliwienie zbierania środków bez prospektu do 5 milionów euro (zamiast do 1 miliona euro) jeszcze bardziej zwiększy konkurencyjność branży
  • Nowe przepisy pozwolą prowadzić emitentom zbiórki na terenie całej Unii Europejskiej, nie ograniczając ich do jednego państwaCrowdfunding stanie się jeszcze większą konkurencją dla GPW?

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE wprowadzi zmiany, w tym podwyższenie limitu zbiórki z równowartości 1 mln euro obecnie do 5 mln euro, jest wyczekiwane przez operatorów platform crowdfundingu udziałowego, emitentów i inwestorów i pomoże podjąć decyzję o realizacji kampanii kolejnym podmiotom z nowych branż, biznesom szybkorosnącym, a także otworzy możliwość prowadzenia ofert transgranicznych w granicach UE, ocenił dyrektor operacyjny platformy Crowdway.pl Marcel Rowiński. Kolejna korzyść to tabela ofert, która ułatwi handel akcjami wyemitowanymi w crowdfundingu udziałowym.

– Nowe rozporządzenie PE i Rady UE wprowadzi zmiany wyczekiwane przez operatorów platform crowdfundingu udziałowego, emitentów i inwestorów. Najgłośniej komentowanym elementem porozumienia jest podwyższenie limitu zbiórki z równowartości 1 mln euro obecnie do 5 mln euro. Przewidujemy, że pomoże ono podjąć decyzję o realizacji kampanii kolejnym podmiotom z nowych branż, a także biznesom szybkorosnącym, dla których emisja akcji do 1 mln euro jest niewystarczająca do realizacji celów. – komentował przedstawiciel Crowdway.

Samo podwyższenie limitu to nie jedyna ważna kwestia, ale również szansa prowadzenia ofert transgranicznych w ramach UE, co zdecydowanie zwiększa zasięg i potencjał zbiórek.

– W krótkim czasie z podwyższonego progu będzie w stanie skorzystać wąskie grono podmiotów, jednak na platformie Crowdway.pl promowane były już w okresie 2019-2020 kampanie dla których kwota 1 mln euro stanowiła ograniczenie – dodawał.

Crowdtalks to program, w którym poruszane są tematy crowdfundingu, crowdinvestingu, oraz te związane ze społecznością crowdfundingową. Prowadzącym jest prezes zarządu QValue, Michał Stanek. Crowdway.pl to jedna z największych w Polsce internetowych platform crowdfundingu inwestycyjnego (crowdinvestingu). Od stycznia do początku października br. wartość pozyskanego kapitału z ofert promowanych na platformie przekroczyła 17 mln zł wobec 10,7 mln zł w całym 2019 roku.

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułAltcoiny będą inwestycją 2021 r.! – mówi znany analityk rynku kryptowalut
Następny artykułSkala działalności Mercator Medical może wzrosnąć kilkukrotnie: Czat z W. Żyznowskim
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here