Naga MarketsPo prawej: Jakub Niestrój, prezes zarządu Crowdway

W dziewiątym odcinku serii CrowdTalks, gościem Michała Stanka (QValue) był Jakub Niestrój, prezes zarządu Crowdway. Podczas rozmowy poruszono temat nowych zasad działania crowdfundingu udziałowego i platform finansowania społecznego w Unii Europejskiej. Na mocy nowych przepisów emitenci stawiający na crowdinvesting mogą teraz bez publikacji prospektu organizować zbiórki do 5 milionów euro, a nie tak jak dotychczas do 1 miliona euro.

  • crowdfunding w Polsce stał się na tyle popularny, że zaczął konkurować z wynikami NewConnect
  • Umożliwienie zbierania środków bez prospektu do 5 milionów euro (zamiast do 1 miliona euro) jeszcze bardziej zwiększy konkurencyjność branży
  • Nowe przepisy pozwolą prowadzić emitentom zbiórki na terenie całej Unii Europejskiej, nie ograniczając ich do jednego państwa

Crowdfunding stanie się jeszcze większą konkurencją dla GPW?

Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE wprowadzi zmiany, w tym podwyższenie limitu zbiórki z równowartości 1 mln euro obecnie do 5 mln euro, jest wyczekiwane przez operatorów platform crowdfundingu udziałowego, emitentów i inwestorów i pomoże podjąć decyzję o realizacji kampanii kolejnym podmiotom z nowych branż, biznesom szybkorosnącym, a także otworzy możliwość prowadzenia ofert transgranicznych w granicach UE, ocenił dyrektor operacyjny platformy Crowdway.pl Marcel Rowiński. Kolejna korzyść to tabela ofert, która ułatwi handel akcjami wyemitowanymi w crowdfundingu udziałowym.

– Nowe rozporządzenie PE i Rady UE wprowadzi zmiany wyczekiwane przez operatorów platform crowdfundingu udziałowego, emitentów i inwestorów. Najgłośniej komentowanym elementem porozumienia jest podwyższenie limitu zbiórki z równowartości 1 mln euro obecnie do 5 mln euro. Przewidujemy, że pomoże ono podjąć decyzję o realizacji kampanii kolejnym podmiotom z nowych branż, a także biznesom szybkorosnącym, dla których emisja akcji do 1 mln euro jest niewystarczająca do realizacji celów. – komentował przedstawiciel Crowdway.

Samo podwyższenie limitu to nie jedyna ważna kwestia, ale również szansa prowadzenia ofert transgranicznych w ramach UE, co zdecydowanie zwiększa zasięg i potencjał zbiórek.

– W krótkim czasie z podwyższonego progu będzie w stanie skorzystać wąskie grono podmiotów, jednak na platformie Crowdway.pl promowane były już w okresie 2019-2020 kampanie dla których kwota 1 mln euro stanowiła ograniczenie – dodawał.

Crowdtalks to program, w którym poruszane są tematy crowdfundingu, crowdinvestingu, oraz te związane ze społecznością crowdfundingową. Prowadzącym jest prezes zarządu QValue, Michał Stanek. Crowdway.pl to jedna z największych w Polsce internetowych platform crowdfundingu inwestycyjnego (crowdinvestingu). Od stycznia do początku października br. wartość pozyskanego kapitału z ofert promowanych na platformie przekroczyła 17 mln zł wobec 10,7 mln zł w całym 2019 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here