Naga MarketsCrowdfunding notuje rekordy popularności. Debata Invest CuffsCrowdfunding, czyli forma zbierania kapitału na dane przedsięwzięcie przez internautów, w roku 2020 wybił się na popularności. Jak wskazują goście debaty Invest Cuffs, sukces ten jest pochodną triumfów notowanych przez NewConnect, czy też nadpłynności na rynku finansowym. Równocześnie dodają, że wprowadzane zmiany prawną mają pozytywny wydźwięk.

  • Liczba ofert crowdfundingowych wzrosła w 2020 o 100%.
  • Dynamiczne wzrosty są wspieranie przez otoczenia makroekonomiczne.
  • Proponowane zmiany prawne zwiększą limit kampanii z 1 mln euro do 5 mln euro.
  • Zarejestruj się bezpłatnie na stronie investcuffs.pl i odbierz dostęp do wszystkich wykładów z konferencji Invest Cuffs 2021.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przełomowy rok 2020

– Na pewno jest to rok przełomowy. Widać to było po liczbie przeprowadzonych ofert. Ostatnio KNF opublikował taki raport, że 50 ofert w zakresie crowdfunding zostało przeprowadzonych w zeszłym roku. To jest wzrost o ponad 100%. Kwota zebrana w zbiórkach, czy też ofertach zbliża się już do 100 milionów złotych, tak więc sam raport KNF, który wskazuje, że ten crowdfunding wchodzi powoli do mainstreamu. – wskazuje prezes agencji relacji inwestorskich InnerValue, Wojciech Iwaniuk.

Jak dodaje gość debaty Invest Cuffs 2021, jeszcze kilka lat temu oferowanie takiego sposobu zebrania kapitału na realizacje swoich projektu wzbudzało co najwyżej żartobliwy uśmiech, natomiast dzisiaj zdecydowanie tego nie ma, a po ten typ finansowania sięgają coraz bardziej różnorodne firmy.

– Ewidentnie ta branża crowdfundingowa zaczyna dojrzewać na tyle, że wypracowała jakieś własne zróżnicowanie, jeżeli chodzi o model działalności poszczególnych platform. Widać przynajmniej trzy twarze polskiego crowdinvestingu aktualnie. – dodaje Jakub Niestrój.

Co stoi za wzrostami?

– Rzeczywiście nadpłynność wolnego kapitału na rynku jest ogromna, związane ze stopami procentowymi i inflacją. Ale też zauważ, jaka jest skala napływu środków na świecie do funduszy akcyjnych, w stosunku do poprzednich okresów, gdzie ułomność instrumentu obligacyjnego w kontekście stóp procentowych i inflacji powoduje, że automatycznie następuje taki switch w kierunku quity. – twierdzi Współwłaściciel i Prezes Zarządu Crowdway.pl

Równocześnie bardzo ważnym aspektem wpływającym na rosnącą obecnie popularności jest działalność edukacyjna prowadzona przez platformy. Efekt tego jest taki, że ciężko jest aktualnie nie zauważyć takiej możliwości finansowania jak crowdfunding. Co więcej, jak podkreśla gość debaty Invest Cuffs, popularność crodwfundingu jest pochodną zainteresowania giełdą, dlatego też sukces giełdy w 2020 wspomógł również inne formy zbierania kapitału.

Tak więc niekorzystne otoczenie makroekonomiczne w postaci niskich stóp procentowych i przemodelowania rynku nieruchomości, w połączeniu z gorszymi wynikami bezpiecznych aktywów skutkuje poszukiwaniem alternatyw, na czym wybił się również m.in. mały rynek NewConnect, do którego często dążą  spółki zaczynające od crowdfundingu.

invest

– Polacy wzięli inwestowanie w swoje ręce. Czas pokaże, mówiąc kolokwialnie, czy im tych rąk nie pourywa. – wskazuje gość debaty Invest Cuffs.

Co czeka crowdfunding?

– Pierwsza, podstawowa rzecz, która różnicuje tę rzeczywistość przed wejściem w życie tych przepisów (i po) to jest to, że do tej pory regulator przewidywał dla platform crowdfundingowych funkcje zaawansowanej tablicy ogłoszeniowej i siłą rzeczy to ustawiało tę optykę i te korzyści ze współpracy z platformą trochę pod emitentów. – wskazuje dr Jakub Niestrój, współwłaściciel i Prezes Zarządu Crowdway.pl

Dzięki zmianom prawnym platformy będą mogły rozwijać szereg instrumentów atrakcyjnych z punktu widzenia inwestora, takich jak bezpośredniego adresowania komunikacji, czy też tworzenia portfeli. Jedną z głównych różnic jest również zmiana maksymalnej kwoty kampanii, która wzrośnie 1 mln euro do 5 mln euro. Bardzo ważny jest dodatkowo aspekt internacjonalizacja, czyli polskie projekty będą mogły być oferowane na rynku unijnym i na odwrót.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here