Naga Markets

Creotech Instruments wspomoże misję kosmiczną „Comet Interceptor” realizowaną przez Europejską Agencją KosmicznąW trakcie piątkowych notowań polska spółka kosmiczna Creotech Instruments poinformowała inwestorów o podpisaniu umowy z Europejską Agencją Kosmiczną zgodnie z którą opracują oni kluczowe instrumenty pomiarowe dla misji kosmicznej Comet Interceptor, która realizowana jest m.in. we współpracy z Japońską Agencją Aerokosmiczną (JAXA).

Creotech Instruments rośnie o 3,74%

W trakcie dzisiejszej sesji Creotech Instruments notuje wzrost swojej giełdowej wyceny. Spółka zyskuje obecnie aż 3,74%, co oznacza wzrost o 3,96 zł względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 106,00 zł. Aktualnie inwestorzy płacą więc za walor równo 109,96 zł, co oznacza odbicie po ostatnich spadkach.Warto wskazać, że spółka jest niedawnym debiutantem na małym rynku NewConnect. Pierwszy dzień notowań był dla nich niezwykle udany, ponieważ udało jej się zaliczyć wzrost z 61 zł (kurs odniesienia ustalony przez giełdę) do 73,85 zł, co oznacza wzrost o ponad 21%.

Creotech Instruments wspomoże misję kosmiczną „Comet Interceptor” realizowaną przez Europejską Agencją Kosmiczną
Notowania Creotech Instruments w okresie listopad-grudzień 2021. Źródło: Stooq.pl

W kolejnych dniach spółka notowała wzrosty, nawet powyżej 120 zł za walor, jednak wycena ta nie została utrzymana. W ostatnim czasie wycena polskiej spółki z branży kosmicznej oscyluje pomiędzy 104 a 110 zł, choć w połowie listopada widoczna była nieudana próba wzrostu powyżej 120 zł.

Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Urządzenia spółki brały udział w 26 projektach dla sektora kosmicznego, w tym 10 dla lotnych misji kosmicznych – z czego 4 zrealizowanych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną

– Zarząd spółki Creotech Instruments S.A. z siedzibą w Piasecznie (“Spółka”, “Emitent”), w nawiązaniu do raportu bieżącego nr 6/2021 z dnia 18 listopada 2021 roku, informuje, że podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną („ESA”) na opracowanie kluczowego podzespołu instrumentu pomiarowego dla misji kosmicznej Comet Interceptor, która jest automatyczną sondą planowaną do wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną w 2029 roku.

Projekt prowadzony jest jako misja klasy F w ramach programu Cosmic Vision przez ESA we współpracy z Japońską Agencją Aerokosmiczną (JAXA). Głównym celem misji jest poznanie komet od strony naukowej, w tym ich składu chemicznego i fizycznego, ale również przygotowanie się do potencjalnych przyszłych misji, których celem mogłaby być zmiana trajektorii komety.

Cały projekt został podzielony na szereg faz. Umowa dotyczy pierwszej fazy projektu, która realizowana będzie przez Emitenta do czerwca 2022 roku, a jej wartość wynosi 165 000 EUR. Zarząd Emitenta uważa niniejszą informację za istotną, gdyż zawarcie umowy stanowi rozszerzenie dotychczasowej współpracy z ESA, a właściwa realizacja pierwszej fazy projektu może mieć pozytywny wpływ na uczestnictwo Spółki w kolejnych fazach misji, włączając potencjalnie możliwą produkcję szeregu dalszych modeli, w tym kwalifikowanych modeli lotnych zaprojektowanego podzespołu. – informuje spółka w komunikacie 14/2021.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kghm giełda | pkn orlen akcje | usd | kurs lewa do złotówki | kur dolara | średni kurs jena nbp | kurs akcji datawalk |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here