Naga MarketsCreotech Instruments, Polska spółka branży kosmicznej, przeprowadza pierwszą emisję publiczną!Creotech Instruments to polski podmiot działający w branży kosmicznej, który może się pochwalić m.in. współpracą z Europejską Agencją Kosmiczną. Spółka w 2020 roku zarobiła 3 mln zł, co wynika z bardzo dobrych wyników sektora naukowego, bowiem spółka poza branżą kosmiczną dostarczą również urządzenia naukowe dla czołowych ośrodków akademickich takich jak MIT, CERN czy też Oxford. Jak wskazują rozmówcy Comparic24, Jacek Kosiec (prezes spółki) i Maciej Kielek (wiceprezes zarządu ds. finansowych), celem strategicznym jest stworzenie pierwszego polskiego mikrosatelity, co ma być możliwe m.in. dzięki finansowaniu z emisji akcji, w ramach której spółka chce pozyskać 2,5 mln euro.

  • W ramach pierwszej emisji Creotech Instruments planuje pozyskać 2,5 mln euro.
  • Środki mają pomóc w realizacji celu strategicznego, czyli pierwszego polskiego mikrosatelity.
  • Spółka od wielu lat współpracuje z ESA oraz dostarcza urządzenia do czołowych ośrodków akademickich jak Oxford, CERN czy też MIT.

Te artykuły również Cię zainteresują
Współpraca z Europejską Agencją Kosmiczną

Creotech Instruments zajmuje się elektroniką, mikroelektroniką, a także mechatroniką dla 3 segmentów rynku, czyli naukowego, technologi kosmicznych i przemysłu. 29 marca spółka rozpoczęła swoją pierwszą ofertę publiczną akcji skierowaną dla małych inwestorów. Zapisy na akcje potrwają do 12 kwietnia.

– Od czasu przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej, co miało miejsce w listopadzie 2012 roku, my podjęliśmy strategiczną decyzję o zaangażowaniu się w rozwój technologii kosmicznych, oraz o podjęcie szeregu takich przygotowań dla realizacji projektów kosmicznych. Od tego czasu udało nam się pozyskać szereg kontraktów z ESA, w tym największy na polski rynku kontrakt na budowę platformy do przechowywania i przetwarzania danych z programu Copernicus. – wskazuje Jacek Kosiec.

Jak wskazuje prezes spółki, w rozmowie na antenie Comparic24, spółka zajmuje się również produkcją „przyziemnej” elektroniki, które są dedykowane sektorowi nauki, czego przykładem są m.in. urządzenia szkolno-pomiarowe do zastosowań naukowych. Warto wskazać, że produkty firmy spotkać można w najbardziej prestiżowych ośrodkach akademickich na świecie jak MIT (Massachusetts Institute of Technology), CERN czy też Oxford.

Polska z własnym mikrosatelitą?

– To są przede wszystkim projekty przybliżające nas do głównego celu strategicznego, czyli opracowania pierwszego mikro satelity.  – wskazuje Maciej Kielek.

Aktualne prace realizowane przez firmę odbywają się zgodnie z przyjętymi harmonogramami, co oznacza, że do 2023 roku powinny one zostać zakończone, czego efektem będzie polski mikro satelita. Jak podkreśla Maciej Kielek, pierwsze moduły będą oferowane prawdopodobnie już w tym roku, natomiast cały projekt ma szansę realizacji przed czasem.

– Jesteśmy przekonani o tym, że nasza platforma HyperSat będzie produktem wysoce konkurencyjnym, w szczególności dlatego, że jest dedykowana do takich chmurowych, satelitarnych zastosowań. Innymi słowy, chcemy budować konstelacje satelitów, a nawet formacje satelitów ściśle ze sobą działających. – wskazuje prezes spółki.

Rekordowy zysk netto w 2020

W roku 2020 spółka osiągnęła 29 milionów złotych przychodu ze sprzedaży, co oznacza wzrost o blisko 4 mln względem roku poprzedniego. Choć są to jeszcze wstępne informacje, to warto wskazać, że szacowany poziom EBITDA ma wynieś 3 mln zł (2 mln zł w roku 2019), natomiast zysk netto ma wynieś 1,5 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 250 tysięcy zł.

Zobacz również: sWIG80 i WIG Leki liderami wzrostów na warszawskim parkiecie w pierwszym kwartale!

Jak podkreśla Maciej Kielek, wiceprezes Zarządu ds. finansowych w spółce Creotech, taki dynamiczny wzrost wyników finansowych wynika z sukcesów w dziale naukowym, czy też komercjalizacji podsystemów do komputerów kwantowych.

Pierwsza emisja publiczna

– Zamierzamy pozyskać 2,5 mln euro z rynku NewConnect. To jest ta kwota, do której możemy emitować akcję w oparciu o memorandum informacyjne. Spodziewamy się, że taką zbliżoną kwotę pozyskamy w trakcie tej emisji. – wskazuje Jacek Kosiec.

Pieniądze z emisji mają zostać w zdecydowanej większości (80%) przeznaczone na realizację projektu HyperSat, czyli wspomnianego już mikrosatelity optycznego. Pozostała kwota ma zostać z kolei przeznaczona na zakup kolejnej (trzeciej) nitki produkcyjnej do montażu elektroniki oraz rozwój zespołu sprzedażowego.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cd projekt red akcje | dax 30 | cena akcji pgnig | s p 500 | mrc akcje |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here