Naga Markets

Creotech Instruments. Analiza fundamentalna polskiej spółki z branży kosmicznejCreotech Instrument jest to polska firma operująca w branży kosmicznej. Zajmują się oni m.in. produkcją mikrosatelitów, a jeden z ich najnowszych projektów dotyczy zamówienia dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Jak wskazuje Konrad Książak, na kanale Comparic24, spółka stawia na rozwój, reinwestując wszelki zarobione pieniądze.Polska spółka kosmiczna

– Drugą spółką, którą ciężko porównać do kogokolwiek na polskim rynku porównać, jest spółka Creotech. Też niedawno zadebiutowała na giełdzie, no i tutaj, jeżeli chodzi o Triggo, to byliśmy na ziemi, byliśmy na drogach. Teraz lecimy w kosmos, bo Creotech to jest firma, która zajmuje się kosmosem między innymi, bo to nie jest jedyna branża, w której jest spółka creotech. Tutaj ten przemysł kosmiczny jest dla nich najbardziej istotny. – wskazuje Konrad Ksiązak.

Spółka Creotech Instrument zadebiutowała na małym rynku NewConnect niedawno, bo 12 października 2021 roku. W trakcie pierwszych dni notowań wycena spółki notowała bardzo dynamiczne wzrosty, dzięki czemu jej kurs wzrósł z 73,85 zł (zamkniecie 1 dnia notowań) do 129,98 zł (zamknięcie 14 października), choć w szczytowym momencie inwestorzy gotowi byli zapłacić nawet 150 zł.

Creotech Instruments. Analiza fundamentalna polskiej spółki z branży kosmicznej
Notowania Creotech Instruments w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

Kolejne sesje przyniosły korektę na walorach spółki i uspokojenie notowań. Od połowy października wycena Creaotech Instrument plasuje się w przedziale 100-120 zł, choć w 1 połowie grudnia spółka zanotowała spadek do 95 zł, jednak finalnie do głosu doszły byki, wyciągając kurs powyżej 107 zł za walor.

Spółka stawia na rozwój

– My nie patrzymy w tym momencie na wyniki finansowe. To nie ma absolutnie żadnego sensu, dlatego że Creotech tak naprawdę zarabia. To jest spółka rentowna, tylko że oni mają trochę specyficzny model biznesowy. To znaczy ich model biznesowy polega na tym, że oni wszystko pakują w rozwój, czyli oni mają jakiś zysk i mogą go wykazać, ale wolą wpakować go w rozwój, przez co nie wykażą tego zysku, ale mocniej się rozwiną. – podkreśla Konrad Książąk.

– Oni działają też mocno na grantach. Co to znaczy? Bardzo często dostają jakieś dofinansowania, no i te dofinansowania, to są pozostałe przychody operacyjny. I zobaczmy, że te pozostałe przychody operacyjne rosną i są naprawdę cały czas na bardzo wysokim poziomie. To są te dofinansowania, to jest 5 mln zł i to jest tylko część tego zysku, który oni wypracowali. – dodaje także.

Jak wyjaśnia Konrad Książąk, takie podejście może być trudne, by wyjaśnić je pewnej części inwestorów. Myśląc o tej spółce nie należy spodziewać się wystrzału zysków w 2022 roku. Spółka ta (na razie) cały czas będzie swój zysk netto reinwestowała.

AVA Trade

Czym zajmuje się spółka?

– Mają własną platformę satelitarną Hypersat, która już opracowali, która już działa. No i teraz czym oni się zajmują? Mają kontrakt na dostawę 3 satelitów, projekt „Piast” (projekt wojskowy). No i to jest ten rynek mikro satelitów, to jest rynek, który interesuje Creotech. I to jest myślę, że bardzo interesujący rynek ze względu na to, że on się mocno rozwija. Po drugie, nie jest wcale tam strasznie ciasno, tam nie ma dużej konkurencji. – przedstawia Konrad Książąk.

– Oprócz tego, to są też komputery kwantowe, to są też jakieś oprogramowania/zastosowania do komputerów właśnie kwantowych między innymi. I to jest kolejna działka, na której Creotech istnieje. Ostatnio przekazali bardzo optymistyczną informację odnośnie tego segmentu. – dodaje także.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: celon pharma notowania | selvita gpw | euro | amrest gpw | neuca cena akcji | gpw pkp cargo | livechat akcje kupno |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCzy kurs euro przetestuje dołki z 2021 roku?
Następny artykułFancy Bears idą jak burza! Misie w formie NFT kupiło już ponad 4 tys. osób
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here