Naga MarketsCredit Suisse ma za sobą jeden z najdroższych pozwów w swojej historii
Credit Suisse ma za sobą jeden z najdroższych pozwów w swojej historii

Po wielu latach batalii sądowej, Credit Suisse oficjalnie zgodził się zabłacić $5,3 miliarda dolarów zadośćuczynienia za wprowadzanie w błąd konsumentów inwestujących w MBSy sprzedawane w okresie poprzedzającym wielki kryzys finansowy z 2008 roku.


Koniec „Wilków z Wall Street”?

Sprzedaż MBSów (mortgage-backed securities) czyli hipotecznych listów zastawnych była jedną z przyczyn powstania kryzysu finansowego w 2008 roku – pożyczkobiorcy w skutek podwyżek stóp procentowych nie byli w stanie spłacać swoich należności wobec pożyczkodawców.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sprawdź również: UBS znowu w sądzie. Tym razem chodzi o 2,1 mld USD

W ramach ugody ogłoszonej przez amerykański departament sprawiedliwości w środę, 18 stycznia, Bank w Zurychy przyznał, że kredyty mieszkaniowe, które segregował „w paczki” instrumentów finansowych nie spełniały wytycznych, będąc klasowo jednym z najgorszych jakościowo produktów inwestycyjnych.

„Bank zaakceptował oskarżenie, że z pełną świadomością sprzedawał inwestycyjne, które z dużą dozą prawdopodobieństwa nie mogły się udać” – mówił Bill Baer, jeden z prokuratorów prowadzących sprawę, w oświadczeniu podsumowującym ugodę.

Na $5,3 miliarda kary składa się $2,48 miliarda grzywny oraz $2,8 miliarda zadośćuczynienia dla oszukanych klientów. W oficjalnym oświadczeniu CS czytamy, że bank „z wielką ulgą doszedł do polubownego rozwiązani sprawy, co pozwoli zapomnieć o dawnych problemach sądowych”

To koniec kar dla szwajcarskiego banku?

Credit Suisse z pewnością rozwiązał jeden z najważniejszych problemów dla swojego bilansu finansowego, jednak kolejne kary mogą być w drodze. Bank jest bowiem sądzony również w osobnych pozwach przez prokuratorów z Nowego Jorku oraz New Jersey w podobnych sprawach odnośnie roszczeń dotyczących miliardowych strat poniesionych przez oszukanych inwestorów.

Sprawdź również: Duży bank nadal płaci za kryzys z 2008r. Kolejna kara w wysokości $3,2mld

Porozumienie zostało ogłoszone dzień później po decyzji Deutsche Banku, który zgodził się zapłacić $7,2 miliarda w ramach ugody w związku ze sprzedażą toksycznych papierów wartościowych opartych o kredyty hipoteczne – suma również została podzielona na grzywnę i odszkodowania dla klientów

Największe amerykańskie banki do tej pory zapłaciły łącznie $46 miliardów dolarów w związku z MBSami. Rynek cały czas oczekuje również na decyzję w sprawie dochodzeń prowadzonych w RBS, Wells Fargo, UBS oraz HSBC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here