Lehman Brothers Holding zakończył spór o 1,2 miliarda dolarów z Credit Suisse, kończąc tym samym jedną z ostatnich bitew sądowych z udziałem upadłego banku inwestycyjnego, po blisko dziesięciu latach.


Credit Suisse zażądał 1,2 mld dolarów za wcześniejsze rozwiązanie tysięcy kontraktów na instrumenty pochodne po bankructwie w 2008 roku. Zgodnie z wyrokiem wierzyciele odzyskają 380 mln dolarów od spółek zależnych i 363 mln od głównej spółki Lehman Brothers.

Wierzyciele jednostki finansowej otrzymali jak dotąd 39 centów za dolara, natomiast w przypadku oddziału surowcowego firmy 80 centów. Dla porównania, wierzyciele jednostki dominującej po tym jak plan likwidacyjny wszedł w życie w 2012 roku odzyskali 21 centów, tylko niewielkie grono odzyskało w całości wkład. Od 2008 roku wypłacono już ponad 125 miliardów dolarów.

Stwierdzono, że Credit Suisse sztucznie zawyżył swoje straty o miliard dolarów aby skorzystać z upadku Lehmana kosztem innych wierzycieli. Ugoda obcinająca ok 3/4 roszczeń wg prawników Lehmana jest rozsądna, biorąc pod uwagę możliwość przedłużających się apelacji.

Według dokumentów sądowych, w chwili upadku Lehmann był stroną lub gwarantował ponad 10 tysięcy kontraktów instrumentów pochodnych, co oznacza ponad 1,7 mln transakcji. Do bankructwa doszło we wrześniu 2008 roku, wówczas był to czwarty co do wielkości bank inwestycyjny w Stanach Zjednoczonych. Działalność brokerska została dosyć szybko sprzedana do Barclays.STO

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here