Naga MarketsAnalitycy Credit Suisse są przekonani, że Australię czeka konieczność wielokrotnego cięcia stóp procentowych – najnowsze dane gospodarcze pokazują bowiem cały czas zastoje gospodarcze. Czy RBA zdecyduje się na ruchy w tym zakresie jeszcze na przestrzeni 2017 roku?


Stopy procentowe na rekordowo niskich poziomach. Da się jeszcze niżej?

Na samym początku warto zaznaczyć, że prognozy zespołu analitycznego Credit Suisse stoją w mocnej opozycji do ogólnego konsensusu rynkowego. Ten zakłada utrzymanie głównej stopy bankowej na obecnym poziomie, który i tak jest już rekordowo niski i wynosi 1,5%.

Zdaniem CS opublikowane w tym tygodniu dane z rynku pracy przebiły oczekiwania i stopa bezrobocia znalazła się na czteromiesięcznych minimach, jednak w zakresie pełnych etatów notowano bardzo silną redukcję miejsc zatrudnienia.

„Luka w sektorze zatrudnienia znalazła się na historycznych poziomach, które pokrywają się z momentami cięcia stóp. Wierzymy, że możemy być świadkami licznych cięć już w najbliższej przyszłości. Nasze modele bazują na danych z rynku pracy, szczegółowe wskaźniki pokazują natomiast niekorzystne zmiany niektórych segmentów” – komentuje Credit Suisse.

Poniższy wykres pokazuje stosunek pełnego zatrudnienia do ilości populacji znajdującej się na rynku pracy. W kwietniu na emeryturę odeszło zdecydowanie mniej osób niż pojawiło się na tymże rynku. Zdaniem CS, w maju sytuacja ma wyglądać podobnie:

Źródło: Credit Suisse

Otrzymuj podobne raporty rynkowe przygotowane przez analityków największych banków na swoją skrzynkę mailową – skorzystaj z darmowego okresu próbnego FxWatcher i przekonaj się, że warto!

Co najmniej jedno cięcie w 2017 roku

Poniższe wykresy obrazują modele prognostyczne Credit Suisse odnośnie kształtowania się stóp procentowych RBA w najbliższej przyszłości. Zgodnie z nim w 2017 roku powinniśmy być świadkami co najmniej jednego cięcia stóp procentowych – w zakresie 25 punktów bazowych, który jest standardowy dla większości banków centralnych:

Źródło: Credit Suisse

Prognozy Credit Suisse pomimo tego, że są obecnie jednymi z najbardziej pesymistycznych wśród innych dużych instytucji, to zdaniem samego zespołu analitycznego cały czas nie uwzględniają najczarniejszego scenariusza. W jego przypadku jedno cięcie może być niewystarczające.

Odbierz darmowy Big Bank Report

Niedobory na rynku pracy oraz luzowanie polityka Banku Rezerw Australii przełoży się oczywiście na notowania AUD. Według CS, AUD/USD powinien wyraźniej się osuwać, mogąc przetestować minima z końcówki 2016 roku. Najpierw jednak istotne jest pokonanie wsparcia na wysokości 0.7330, gdzie przebiega również 50% zniesienia zeszłorocznej aprecjacji. Okazją do potencjalnych shortów może być czwartkowy pin bar pod minimami kwietniowymi oraz 38,2% Fibo (0.7447):

AUD/USD D1

Sprawdź również: 37% Australijczyków inwestuje na giełdzie. Natomiast w Polsce…Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here