Naga Marketscreditsuisse

Tak! Dziś mamy pierwszy piątek miesiąca, a to oznacza publikację kolejnego raportu dotyczącego zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Czy Amerykanie nas zaskoczą? Jakie przewidywane skutki może wywrzeć zbyt niski przyrost zatrudnienia? A co w przypadku gdy wynik okaże się wyższy niż wszyscy to zakładają? Credit Suisse w swojej dzisiejszej rekomendacji stara się odpowiedzieć na powyższe pytania.


Bank jest zdania, że ostatnie decyzja Rezerwy Federalnej i brak rozpoczęcia normalizacji polityki monetarnej we wrześniu nie wpłynął tak na prawdę w jakikolwiek sposób na amerykański rynek pracy. Inwestorzy nadal co raz wyżej wyceniają ryzyko dalszego luzowania w Japonii czy Europie, więc póki co nie zanosi się na spadki wartości USD – czytamy w rekomendacji.

Co w przypadku gdy payrolls okażą się znacznie niższe niż to się zakłada?

Rynkom w takim przypadku nie pozostanie raczej nic więcej, niż przesunąć swoje prognozy dalej na osi czasu, w głąb 2016 roku. [pullquote] Weź udział w zabawie, wytypuj dzisiejsze wyniki NFP i wygraj 500 PLN [/pullquote]Jednak nie zapominajmy też o BoJ czy EBC, co do których prognozy odnoszące się do wspomnianego rozszerzenia, lub kontynuacji procesu luzowania ulegną znacznej poprawie. Oba efekty powinny się znieść, by po krótkim spekulatywnym zawirowaniu na trzech głównych walutach ich wycena powróciła do pierwotnego poziomu – przekonuje Credit Suisse.

Bank przypomina sytuację z 17 września, kiedy to po decyzji pozostawiającej amerykańskie stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, USD znacznie straciło na wartości. Spadki były jednak krótkotrwałe, ponieważ rynek szybko zorientował się w potencjalnych konsekwencjach tej reakcji względem globalnego wzrostu gospodarczego i odpowiedziach w polityce innych banków centralnych.

Wykres EUR/USD z ostatniego posiedzenia FOMC
Wykres EUR/USD z ostatniego posiedzenia FOMC

Co w przypadku gdy wynik raportu okaże się nadzwyczaj pozytywny?

Odpowiedzią rynków na znacznie wyższe niż się to aktualnie zakłada payrolls, będzie przede wszystkim gwałtowny wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Pociągnie to za sobą większą różnicę w oprocentowaniu bezpiecznych papierów (amerykańskich oraz papierów europejskich i japońskich), a przez to skutkować będzie podwyższoną wyceną USD w stosunku do dwóch walut defensywnych – JPY oraz EUR. Taki scenariusz pozwoli EBC czy BoJ na głębszy oddech, gdyż związana z relacją dwóch walut presja na kolejne luzowanie polityki monetarnej spadnie. Rozszerzenie się rynku pracy odczuje również rynek kapitałowy, przynosząc nieco zieleni na Wall Street.

Prognoza Credit Suisse

Ekonomiści banku nie oczekują żadnego z tych ekstremalnych scenariuszy. Prognozują za to stabilny wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w wysokości kolejnych 195 tys. Poziom wynagrodzeń również powinien odnotować niewielki wzrost o 0,2% w skali m/m. Takie dane powinny utrzymać aktualną wycenę rynkową dla grudniowej podwyżki stóp, której prawdopodobieństwo w tym momencie wynosi ok. 40% – przekonuje Credi Suisse.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPołudniowy przegląd rynku – NFP zdominują rynek
Następny artykułTrade Ideas od UBS. Uważajcie na dane!
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here