Naga MarketscreditsuisseJak słusznie zauważają analitycy Credit Suisse zaplanowana na dzisiaj decyzja ECB odnośnie QE (czwartek, 22 stycznia) jest jednym z najważniejszych zagadnień rynkowych w ostatnich tygodniach.


Oczekiwania rynkowe mówią o programie luzowania ilościowego o łącznej wartości co najmniej 500 miliardów euro. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że ECB zaproponuje o wiele bardziej agresywne rozwiązanie. Zarówno pod względem wielkości (coraz częściej słyszy się o numerach przekraczających 1 bilion EUR), rodzaju skupowanych aktywów (obowiązek spaść może na krajowe banki centralne) lub czasie startu QE (szybsza implementacja odebrana zostanie korzystniej).

„Według naszego głównego scenariusza, większość czynników wskazuje na osłabienie EUR zaraz po decyzji ECB. Poniżej prezentujemy trzy najbardziej prawdopodobne wersje dzisiejszego posiedzenia” – dodaje Credit Suisse.

v64

#1 – ECB realizuje oczekiwania rynkowe

Powinno to zaowocować stabilnym lub nawet rosnącym EUR w krótkim terminie, przy braku dynamicznych skoków zmienności. Nie zmieniłoby to długoterminowych poglądów odnośnie spadkowego trendu na wspólnej walucie.

#2 – ECB przewyższa oczekiwania rynkowe

Doprowadzi to najprawdopodobniej do bardzo silnych osunięć wspólnej waluty przy prawdziwej burzy zmienności również na innych parach walutowych

#3 – ECB nie zrealizuje oczekiwań rynkowych

W tym przypadku Credit Suisse oczekuje wzrostu EUR o 1-2% w związku ze zbyt wysokim nasyceniem krótkich pozycji. Taka sytuacja powinna utrzymać się jednak nie dłużej niż tydzień, po czym znowu będziemy świadkami aktywacji trendu spadkowego.

CS jest euro niedźwiedziem już od dobrych kilku miesięcy i zakłada osłabienie wspólnej waluty w związku z poszerzeniem bilansu ECB i coraz wyraźniejszej dywergencji pomiędzy polityką Europejskiego Banku Centralnego i FEDu. Zgodnie z tym, Credit Suisse prognozuje spadki EUR/USD do 1.12 w przeciągu trzech miesięcy i do 1.05 w przeciągu roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here