Naga MarketsPiątkowy raport z rynku pracy był mieszanką zbieżnych informacji. Z jednej strony spore rozczarowanie spowodowane znacznym rozminięciem się z oczekiwaniami odnośnie zwiększenia liczby zatrudnionych – prognozy podawały 180 tysięcy nowych miejsc pracy, w rzeczywistości powstało ich 113 tysięcy. Była to druga nietrafiona prognoza z rzędu jeżeli chodzi o payrolle co wyraźnie sugeruje spowolnienie rynku pracy w porównaniu do tempa sprzed końca 2013 roku.

To czy winna jest tutaj rzeczywiście niekorzystna pogodna czy standardowe zachwiania na przełomie roku nie jest do końca jasne (przynajmniej na obecną chwilę). Z drugiej strony, stopa bezrobocia spadła do 6,6% z 6,7%. Rzeczywiście, liczba zatrudnionych zwiększyła się średnio o 638 tysięcy co pozwoliło osiągnąć wynik 145 milionów osób aktywnie pracujących – jest to najwyższy poziom od połowy 2008 roku. Ponadto, pomimo jeszcze niedawnych obaw trzy- i sześciomiesięczne średnie ruchome utrzymały się na poziomie 154 oraz 177 tysięcy – jest to w zupełności wystarczające, aby FED dalej mogło kontynuować obrany kurs swojej polityki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zdaniem Credit Agricole rynki w tym tygodniu skupią się na pierwszym w tej kadencji oświadczeniu Janet Yellen, nowej prezes FED. Wszystkich ciekawi fakt, czy w obliczu  jastrzębio nastawionego komitetu zdecyduje się ona utrzymać dotychczasowe, gołębie, podejście do polityki pieniężnej. Chociaż bank nie spodziewa się większych odchyleń od obecnej strategii FEDu, to osobista interpretacja Janet Yellen odnośnie ostatnich danych z USA będzie ważnym czynnikiem, który z pewnością odbije się na rynkach.

Inwestorzy przewidują, że efektem gorszych wyników w sektorze zatrudnienia były niekorzystne warunki atmosferyczne na przestrzeni grudnia i stycznia. Jeżeli Yellen podzieli to zdanie, to możemy spodziewać się wsparcia dla normalizacji obecnej polityki. To z kolei okaże się wzmacniającym impulsem dla amerykańskiej waluty.

Najnowsze informacje napływające z rynku umożliwiają odbudowę długich pozycji na dolarze (do JPY oraz wybranych EM) zgodnie z długoterminowymi prognozami Credit Agricole.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here