Naga MarketsAuthor: Salim Fadhley
Creative Commons License

Przed nami bardzo ważny tydzień dla amerykańskiego rynku aktywów. Najistotniejsze wydarzenia to swoista mieszanka wybuchowa danych makroekonomicznych i decyzji polityki monetarnej – ich kulminacją będzie najprawdopodobniej raport o kwietniowym zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym.

Rynek będzie również niecierpliwie czekał na wyniki posiedzenia FOMC oraz odczyty innych, ważnych danych.

Zdaniem Credit Agricole, FED nie zamierza wprowadzić żadnych znaczących zmian swojej polityki podczas spotkania w tym tygodniu. Spodziewać możemy się jedynie dostrojenia i zwiększenia precyzji języka jakościowych instrukcji wyprzedzających. Bank Rezerw Federalnych zwinie najprawdopodobniej kolejne 10 miliardów USD, podnosząc wysokość miesięcznego skupu aktywów do 45 miliardów. Czerwcowe spotkanie będzie zdecydowanie istotniejszym od zapowiedzianego na ten tydzień – podczas niego zaprezentowane zostaną bowiem zaktualizowane prognozy ekonomiczne na drugą połowę 2014 roku i miejsce będzie miała konferencja prasowa. Niemniej jednak, systematyczna poprawa danych makroekonomicznych z USA może przechylić szalę stanowiska FEDu na bardziej jastrzębią stronę.

W tym samym czasie Credit Agricole skupia sporo swojej uwagi na najbliższych payrolls’ach. Analitycy banku oczekują wzrostu o 215 tysięcy miejsc pracy (zgodnie z oczekiwania) w sektorze pozarolniczym i spadek stopy bezrobocia o 0,1% do poziomu 6,6%. Jednocześnie CA oczekuje zdecydowanie lepszych danych makroekonomicznych, które powinny wrócić do dawnych poziomów sprzed okresu ciężkiej zimy sprzyjającej niespodziankom raportowym i nieprzewidzianym ruchom na USD.

„Z naszego punktu widzenia, stała poprawa amerykańskich danych wciąż wspiera dolara. Pozytywne niespodzianki makroekonomiczne w USA będą nadal przewyższały dane napływające z pozostałych krajów G10 oraz gospodarek wschodzących. Zwracamy jednocześnie uwagę, że pod koniec marca dane z USA okazały się zdecydowanie korzystniejsze od tych z G10 i EM, wspierając niedawny rajd na USD.”

Warto również zauważyć, że sezonowo maj jest jednym z najlepszych miesięcy w roku dla amerykańskiego dolara. Na przestrzeni ostatnich 10 lat średni zwrot (według wskaźnika Bloomberg’s Broad Dollar) wynosił 2,7%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here