Naga MarketsAuthor: Salim Fadhley
Creative Commons License

Przed dzisiejszymi odczytami z amerykańskiego rynku pracy, ruchy cenowe były mocno ograniczone – w kręgu zainteresowania znajdował się przede wszystkim Europejski Bank Centralny, który powstrzymał się od jakichkolwiek działań luzujących. Patrząc jednak na reakcję EUR, gołębie wypowiedzi Mario Draghiego i komentarze dotyczące potencjalnego wprowadzenia QE po raz kolejny pokryły się z oczekiwaniami i prognozami rynkowymi.

Credit Agricole w swoim wczorajszym komentarzu tradingowym podaje, że spodziewa się mocnych odczytów amerykańskich payrolls’ów – rynek pracy budzi się z zimowego letargu, powinien nabierać coraz pozytywniejszych kolorów i dać kolejny impuls wzrostowy amerykańskiemu dolarowi.

„Nasza prognoza dla zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (nonfarm payrolls) zakłada wzrost o 225 tysięcy w marcu i spadek stopy bezrobocia do 6,6%. Informacje związane z zatrudnieniem opublikowane do tej pory pokazują stały wzrost dynamiki zatrudnienia. Dzięki temu możemy zakładać, że dane za marzec okażą się pozytywnym zwrotem w porównaniu do dotychczasowych, zimowych odczytów.”

Szacuje się, że niekorzystne warunki pogodowe ucięły potencjalne, lutowe wyniki o prawie 40 tysięcy nowych miejsc pracy – w marcu natomiast powinny zostać dodane do ogólnej puli. Informacje o stanie rynku pracy w przeciągu całego minionego miesiąca należały raczej do pozytywnych. Raport zatrudnienia ADP pokazał silny wzrost o 191 tysięcy. Liczba osób, które straciła pracę wyniosła 321 tysięcy, malejąc o 13 tysięcy w porównaniu do odczytów lutowych.

W raporcie badającym zadowolenie konsumentów czytamy natomiast, że według większości gospodarstw domowych sytuacja pozostaje niezmienna lub zbliżona do tej, której świadkami byliśmy w lutym. W przypadku składników zatrudnienia w produkcji podobne ankiety pokazały wolniejsze tempo wzrostu płac niż we wcześniejszych okresach. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy zatrudnienie w produkcji dóbr było naprawdę bardzo wysokie – Credit Agricole podkreśla więc, że nieco wolniejsze tempo w tym sektorze nie powinno nikogo dziwić.

Co do sektora usług, płace oraz poziom zatrudnienia nadal dynamicznie powinny piąć się do góry i wyraźnie przyczynić się do wzrostów w publikowanych dzisiaj payrolls’ach.

„Badanie gospodarstw domowych przyniesie najprawdopodobniej informację o spadku stopy bezrobocia do 6,6%. Wzrost zatrudnienia pozostanie nadal pozytywny – chociaż spodziewamy się, że zyski z nim związane zostaną zrównoważone poprzez podobny wzrost wielkości potencjalnej siły roboczej” – podsumowuje Credit Agricole.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here