Naga MarketsAutor: daryl_mitchell
Creative Commons License

Inwestorzy zainteresowani kanadyjskim rynkiem finansowym uważnie będą śledzili dzisiejsze posiedzenie BoC. Od ostatniego spotkania Rady Banku Kanady (które miało miejsce 22 stycznia) praktycznie nic się nie zmieniło. Para walutowa USD/CAD przesuwała się w zakresie zaledwie dwóch centów.

Według Credit Agricole, w czasie dzisiejszego spotkania przedstawiciele BoC dojdą do wniosku, że należy utrzymać stopę procentową na niezmienionym poziomie 1,0%. Bank podkreśla, że w czasie styczniowego spotkania Rada próbowała przepchnąć luzowanie „tylnymi drzwiami” pomimo silnej presji dezinflacyjnej. Analitycy CA wierzą, że BoC nadal będzie koncentrował się na negatywnym ryzyku związanym z inflacją – pomimo niedawnego, styczniowego wzrostu cen.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sytuacja na USD/CAD ma przybierać pozytywny wydźwięk. Z jednej strony styczniowy wzrost inflacji jest w dużej mierze tymczasowy, napędzany pojedynczymi i krótkoterminowymi czynnikami. Z drugiej natomiast, obserwowany na początku rok delikatny wzrost cen nie powinien wpłynąć silniej na przyszłe decyzje inflacyjne.

Kanadyjska inflacja utrzymuje się na jednym z najniższych poziomów wśród państw G10. Na poziomie 1,5% r/r jest niższa niż w przypadku AUD, NZD, NOK i niewiele wyższa od 1,4% r/r JPY. Równie ważna jest niewielka aktywność gospodarcza, co prawdopodobnie utrzyma w ryzach presję cenową. Dane makro publikowane przez BoC należą do najmniej zaskakujących w gospodarkach krajów G10, podczas gdy trend (3-miesięczna średnia krocząca) kanadyjskiego indeksu IVEY utrzymuje się poniżej poziomu 50.

Credit Agricole zauważa, że PKB za czwarty kwartał zeszłego roku i styczniowy indeks IVEY plasowały się powyżej oczekiwań banku centralnego co może sugerować delikatną poprawę w przeciągu najbliższych miesięcy. Niemniej jednak istnieje prawdopodobieństwo, że BoC ponownie skupi się na niskiej inflacji i utrzyma gołębie nastawienie w prowadzonej polityce monetarnej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here