Naga MarketsMaj przyniósł dalsze pogłębienie zapaści na rynku pracy. Zatrudnienie w firmach spadło już po raz drugi z rzędu, tym razem o 3,2 proc. Przeciętne wynagrodzenie zwiększyło się zaś zaledwie o 1,2 proc.

  • Zatrudnienie w firmach zmniejszyło się o 3,2 proc. i wyniosło 6173,9 tys. osób
  • Średnie wynagrodzenie brutto w firmach wyniosło w maju 5119,94 zł i było wyższe niż przed rokiem o zaledwie 1,2 proc.

Brak widocznych perspektyw poprawy sytuacji na rynku pracy

Majowe dane GUS dotyczące sytuacji w sektorze przedsiębiorstw okazały się gorsze niż miesiąc wcześniej i słabsze niż się spodziewano. Zatrudnienie w firmach zmniejszyło się o 3,2 proc. i wyniosło 6173,9 tys. osób. W porównaniu do maja ubiegłego roku było ono niższe o 206 tys. osób. Od stycznia obecnego roku pracę straciło 267 tys. osób. Tak dużych spadków nie notowano nawet w czasie globalnego kryzysu finansowego. Można jedynie mieć nadzieję, że obecna zapaść, choć najbardziej dynamiczna, nie będzie trwała aż tak długo jak wówczas, gdy tendencja spadku zatrudnienia utrzymywała się przez 14 kolejnych miesięcy. Pierwsze efekty stopniowego odmrażania gospodarki powinny był widoczne już w czerwcu, ale to oznacza tylko tyle, że dane będą mniej złe niż w kwietniu i maju.

Kryzys związany z epidemią widoczny jest także w dynamice płac. Średnie wynagrodzenie brutto w firmach wyniosło w maju 5119,94 zł i było wyższe niż przed rokiem o zaledwie 1,2 proc. (w kwietniu dynamika wyniosła 1,9 proc.). W porównaniu z bardzo dobrym pod tym względem marcem obecnego roku, majowa średnia płaca była niższa aż o 369 zł. Biorąc pod uwagę sięgającą w maju 2,9 proc. inflację, realna wartość wynagrodzenia była niższa niż przed rokiem o 1,7 proc.

Wszystko wskazuje na to, że kwiecień i maj były dla polskiej gospodarki miesiącami największego nasilenia negatywnych skutków epidemii. Stopniowe jej odmrażanie powinno być widoczne w kolejnych miesiącach, jednak szybkiej poprawy nie należy się spodziewać. Wiele mechanizmów wspierania firm i działania kolejnych tarcz antykryzysowych, ma ograniczony horyzont, a więc szczególnie na rynku pracy negatywne tendencje mogą utrzymywać się nadal, choć prawdopodobnie z mniejszym nasileniem.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here