Kolejne dane na temat rozwoju epidemii w krajach, gdzie liczba codziennych zachorowań już spada pozwoliły ustalić, że spadek ten przebiega 1.5 – 2 razy wolniej niż wcześniejsze wzrosty, wynika z informacji ExMetrix. Na podstawie najnowszej analizy „what-if” o liczbie zakażeń, której można by się spodziewać w przypadku nieprzestrzegania obostrzeń w Polsce na Covid-19 w tym momencie w Polsce chorych mogłoby być 60 tys. osób.
ExMetrix prezentuje analizę “what-if”
Jak wielokrotnie wspominał ExMetrix, kluczowym czynnikiem determinującym ilość zakażeń jest izolacja społeczna. Poniżej przedstawiono analizę wrażliwości modelu na zmianę tego parametru. Okazuje się, że gdyby wprowadzone obostrzenia były słabe lub ludzie by ich nie przestrzegali, moglibyśmy mieć obecnie około 60 tysięcy wykrytych przypadków
Te artykuły również Cię zainteresują
– W międzyczasie okazało się też, że liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła z 19 do 23 (liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń). Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to oznaczać będzie stopniowe rozrzedzanie osób zakażonych w całej populacji – informuje ExMetrix.

Najwięcej zakażeń w krajach z dużym współczynnikiem otyłości
Jednocześnie spółka ExMetrix prowadzi analizy dla innych krajów, z których wynika, że rozwój epidemii oraz ilość zgonów wywołanych wirusem jest najbardziej skorelowana ilością ludzi w poszczególnych grupach wiekowych oraz ze wskaźnikami otyłości.
– Luzowanie obostrzeń jest istotne zarówno z ze względu na gospodarkę , jak również z powodu „granic wytrzymałości społecznej”. Należy to jednak robić bardzo rozsądnie, obserwując wpływ tych działań na sytuację związaną z epidemią – uważa Ryszard Łukoś główny analityk ExMetrix
Wg danych Banku Światowego prawie 37% kobiet i 35% mężczyzn w USA cierpi z powodu nadwagi. W Chinach to odpowiednio 6,5% i 5,9%. Pomimo tego, że społeczeństwo amerykańskie wydaje się stosunkowo młode (jedynie 3,9% populacji powyżej 80 roku życia, to i tak jest to 2 razy więcej niż w Chinach gdzie udział ludzi powyżej 80 lat to zaledwie 2%. W Hiszpanii to aż 6,1% a we Włoszech 7%.