Naga MarketsKryzys gospodarczy spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa oraz ewentualny brexit bez porozumienia z Unią Europejską mogą kosztować Wielką Brytanię około 134 miliardów funtów rocznie przez okres nawet dekady. Z badania przeprowadzonego przez Baker & McKenzie wynika, że dokładnie taki wpływ na brytyjską gospodarkę mogą mieć dwa powyższe czynniki.

  • COVID-19 i no deal Brexit mogą kosztować Wielką Brytanię 134 mld GBP
  • Wielka Brytania nie radzi sobie z pandemią
  • No deal Brexit może kosztować brytyjską gospodarkę nawet 3,9 proc. PKB 
  • Kurs funta wzrośnie dzięki umowie Brexitowej o ponad 4% – prognozuje Goldman Sach
  • Porozumienie UK z UE umocni funta i zmniejszy ryzyko wprowadzenia ujemnych stóp proc. przez BoE

Wielka Brytania w czołówce niechlubnego rankingu

Rok 2020 nie jest zbyt łaskawy dla Brytyjczyków. Z jednej strony, Zjednoczone Królestwo zmaga się ze skutkami pandemii, w skutek której zmarło tam ponad 42 tys. osób, co plasuje Wielką Brytanię na pierwszym miejscu wśród państw europejskich i na czwartym w globalnym rankingu. Z drugiej zaś strony, wciąż nierozstrzygnięta pozostaje kwestia Brexitu i ewentualnego porozumienia z Unią Europejską.

Mimo, że do końca okresu przejściowego pozostają jeszcze niemal trzy miesiące, to jednak kwestie prawne sprawiają, iż porozumienie między Wielką Brytanią a Unią Europejską powinno zostać osiągnięte najpóźniej do 15 października. tylko w ten sposób, obie strony zdążą ratyfikować warunki umowy i wprowadzić je w życie wraz z początkiem nowego roku.

No deal Brexit może kosztować brytyjską gospodarkę nawet 3,9 proc. PKB 

Okazuje się jednak, że bez względu na to, czy uda się osiągnąć porozumienie, czy też nie, brytyjska gospodarka i tak straci na opuszczeniu wspólnoty. Z raportu Baker & McKenzie, jednej z największych międzynarodowych kancelarii prawnych, specjalizujących się w prawie gospodarczym wynika, że wybuch epidemii koronawirusa obniży PKB Wielkiej Brytanii o 2,2 proc. poniżej poziomów przewidywanych przed wybuchem epidemii.

Na uwagę zasługuje jednak fakt, iż nawet z umową handlową, PKB Zjednoczonego prawdopodobnie obniży się o 3,1 proc. w porównaniu do hipotetycznego scenariusza, w którym Wielka Brytania pozostałaby w UE. Jeżeli jednak porozumienia nie uda się wypracować, brytyjska gospodarka może skurczyć się nawet o 3,9 proc. w dłuższej perspektywie.

– Pomimo, że przedsiębiorstwa podejmują kroki w celu zrekompensowania dodatkowych kosztów Brexitu poprzez rekonfigurację łańcuchów dostaw, spadek przychodów z eksportu dla brytyjskich producentów będzie znaczny – wskazano w raporcie zatytułowanym “The Future of UK Trade: Merged Realities of Brexit and COVID-19.”

Autorzy opracowania wskazują także, że ponieważ koszty opuszczenia UE przez Wielką Brytanię prawdopodobnie będą bardzo wysokie, rząd będzie musiał wykorzystać wszystkie dostępne mu narzędzia, aby pomóc w złagodzeniu szkód gospodarczych.

Kurs funta zyska dzięki umowie handlowej

Mimo, że (przynajmniej teoretycznie) porozumienie między Unią Europejską a Wielką Brytanią powinno zostać osiągnięte w ciągu najbliższych dwóch tygodnia, Goldman Sachs doradza klientom, aby kupowali funta szterlinga, zauważając, że ostatnie wydarzenia wskazują, iż Wielka Brytania i Unia Europejska zbliżają się do zawarcia umowy handlowej, która mogłaby zostać zawarta na początku listopada.

Amerykański bank inwestycyjny wskazał, że choć nie można wykluczyć ryzyka załamania się negocjacji, jego podstawowym poglądem pozostaje, że “cienka” umowa handlowa zostanie prawdopodobnie zawarta na początku listopada, a następnie ratyfikowana do końca grudnia.

W związku z powyższym, analitycy Goldman Sachs oczekują, że kurs funta mógłby wzrosnąć w relacji do euro o ponad 4 proc. z niemal 91 pensów obecnie do 87 pensów. Ponadto, umowa handlowa znacznie zmniejszyłaby ryzyko wprowadzenia przez Bank Anglii ujemnych stóp procentowych.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

EURGBP Daily

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBrexit: negocjacje potrwają do wczesnego listopada, uważa Goldman Sachs
Następny artykułSprzeniewierzyli ponad 9 mln funtów. Dwóch agentów Forex z UK zbanowanych
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here