Naga MarketsPierwszy miesiąc przyglądania się pozycjom dużych graczy za mną. W związku z tym do tabelki dodałem nowy wiersz który zawiera podsumowanie zamkniętych pozycji w listopadzie. Kolejne zestawienie nie będzie już zawierało tych pozycji a jedynie pasek podsumowujący dany miesiąc. Dodatkowo postanowiłem podświetlić aktywne pozycja tak aby łatwiej było zidentyfikować aktualne nastawienie na rynku.
Miniony tydzień przebiegał niemal tak samo jak poprzedni tj. aktywacja SL na shortach eurusd w okolicy 1,3580-1360, oraz zamykanie zysków na długich pozycjach z jenem (lub przesuwanie stopów). Jeżeli jednak przyjrzymy się bliżej sytuacji na tych walutach to sytuacja trochę się różni od tej z końcówki poprzedniego tygodnia. Na parze eurusd są nie ma już zgodności co do spadków (UBS posiada longa) i w krótkim terminie kluczowym oporem jest poziom 1,3650 a w dalszej kolejności szczyt listopadowy tj. 1,3830. Natomiast w przypadku jena pozycje z euro zostały już zamknięte z pokaźnym zyskiem, została też zamknięta część pozycji usd a dla aktywnych najbliższe targety to 103, 103.76, 104.6.

Podsumowując listopad udało mi się zarchiwizować pozycje zamknięte w tym miesiącu przez 10 dużych instytucji. 5 z nich było na minusie i takiej samej ilości miesiąc udało się zamknąć na plusie (oczywiście tylko w moim zestawieniu, bo zapewne do wiadomości publicznej podają tylko część swoich transakcji). Straty te nie były dość duże, bo największa wynosiła 265 pipsów, co jak pokazuje tabela duży gracz z łatwością może odrobić w jednej pozycji. Bezkonkurencyjny w listopadzie okazał się JP Morgan który zgarnął z rynku 1304 pipsy w zaledwie 3 transakcjach (nie miał żadnej stratnej), które trwały 1-3 tygodnie. Na kolejnym miejscu uplasował się Morgan Stanley z zyskami rzędu 720 pisów w 8 transakcjach (przy skuteczności 50%). Na ostatnim stopniu podium zameldował się Commerzbank z zyskiem 398 pispów w 7 transakcjach (przy skuteczności 43%). Szukając części wspólnej dla tych trzech graczy to można zauważyć iż wszyscy wyczuli spadki eurusd na początku miesiąca oraz udało im się zarobić na osłabianiu jena w listopadzie (niektórzy jeszcze zarabiają).

Marcin Moroz
moroz.marcin@gmail.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here