Naga Markets
Cosmos - odporniejszy na spadki od Bitcoina i Ethereum?Cena kryptowaluty Cosmos utrzymuje się wciąż blisko maksimów sprzed tygodnia mimo pogarszającego się sentymentu wokół cyfrowych aktywów. Token podobnie do niechlubnego projektu Luna przyciąga inwestorów wysokimi zwrotami z pasywnej inwestycji w blockchain tzw. stakingu.

Ceny kryptowalut po The Merge na Ethereum

Udany Ethereum Merge nie spowodował skokowego wzrostu wartości kryptowaluty. Cyfrowe aktywa reagują spadkami na perspektywę podnoszonych stóp procentowych w niepewnym środowisku makroekonomicznym.

Cosmos wciąż znajduje się prawie 10% powyżej wycen z 14 września. Cena już raz odbiła się od 200 sesyjnej średniej, która wyznacza spadkowy trend; .Cosmos posiada własny token tzw. ATOM. Atom spełnia trzy unikalne funkcje dla Cosmos: pomaga zabezpieczyć blockchain i zatwierdzać transakcję. Staking atom zapobiega tzw. atakom 51% oraz włamaniom do całego ekosystemy. Dzięki stakinu ATOM inwestorzy otrzymują nagrody w tokenie ATOM lub innych aktywach cyfrowych w zależności od protokołu. W zależności od posiadanych tokenów ATOM inwestorzy posiadają wpływ na przyszłość blockchaina poprzez głosowania.

We wrześniu kryptowalutowa firma analityczna i dostawca protokołów Delphi Digital wskazała blockchain Cosmos jako miejsce budowy projektów kryptowalutowych.

Do łańcucha migrują również protokoły, tóre opuściły blockchain Luna/Terra po jego upadku. Przypomnijmy, że Luna również gwarantowała dwucyfrowe zyski ze stakingu dzięki Anchor Protocol przez co do projektu napływał inwestorów poszukujących stabilnych zysku na tracącym rynku kryptowalut.

W wyniku popularności ekosystemu Cosmos rośnie też wartość ATOM ponieważ nowe protokoły De-Fi oraz zdecentralizowane aplikacje współpracują w ramach systemu bezpieczeństwa blockchainu. Protokół informacji międzyblokowej (IBC) tworzy pewnego rodzaju internet między wszystkimi projektami, umożliwia transfer i wymianę kryptowaluty oraz współpracę między protokołami co ostatecznie przekłada się na wzrost wolumenu.

Według Staking Rewards aż 66,75% dostępnej podaży Cosmos (natywny token ATOM) jest obecnie stakowane. Nagroda ze stakingu wynosi 17,75% rocznie. Dodatkowo blockchain ma uruchomić tzw. liquid staking który po udostępnieniu go w ekosystemie ma szansę spowodować presję na zakup tokena i zwiększyć jego wycenę na co liczą inwestorzy.

Część z projektów ekosystemu Cosmos (m.in COMDEX) planuje stworzyć własnego stablecoina (CMST). Prawdopodobnie aktywa stakowane (tj. zablokowane) w platformie będą wspierać 1 dolarowy ‘peg’ stabilnych tokenów.

XTB

Przypomnijmy, że staking jest formą powierzenia własnych zasobów tokenów dla protokołu blockchain, który dzięki nim  zatwierdza transakcje w łańcuchu bloków. To właśnie w takiej formie pracuje obecnie Ethereum, dzięki przejściu na Proof of Stake.

Przypadek Luny wskazał jednak, że każdy zaawansowany system może posiadać systemowe wady i luki, a w myśl starej zasady ‘nie ma darmowych obiadów’ nagrody za staking mogą spaść gdy popularność blockchaina spadnie. Podobnie zagrożeniem dla ekosystemu może być stworzenie szergu stablecoinów, nie posiadających pokrycia w fizycznym dolarze co w praktyce może oznaczać, że wiara w ich wartość (1 USD) wśród inwestorów prawdopodobnie będzie mogła ulec zmianie w hipotetycznej sytuacji wewnętrznych problemów sieci.

Źródło: StakingRewards
Źródło: StakingRewards

Adresy stakerów w blockchainie Cosmos rosną wykładniczo od 7 dni i wskazują niemal 74 000 podmiotów.

Źródło: DefiLama
Źródło: DefiLama

Projekty budowane w Cosmos zyskują popularność. Miesięcznym wygranym wydaje się być Kujira z 82% wzrostem miesięcznym. Jednocześnie widzimy już jeden upadły protokół Echelon, którego wartość spadła o 96% w ciągu miesiąca.

Źródło: TokenTerminal
Źródło: TokenTerminal

Wykres przedstawia kapitalizację Cosmos (fioletowa linia) oraz wolumen transakcyjny (zielone słupki) Ostatni spadek wyceny na dużym wolumenie z 10 września gdy token odbił się od 200 SMA może zwiastować osłabienie.

Cosmos, interwał D1. Źródło: xStation5
Cosmos, interwał D1. Źródło: xStation5

Cena kryptowaluty wzrosła o 300% od czerwcowych minimów w okolicach 5 USD za token. Byki napotkały jednak na istotne wsparcie w postaci 200 sesyjnej średniej na wykresie dziennym, która przebiega przy 15,5 USD. Niepokojąco wygląda też RSI, które przy 59 punktach kieruje się na południe, choć warto wskazać, że RSI od wielu tygodni utrzymuje się na wysokich poziomach a do kryptowaluty wciąż napływa kapitał.

Bitcoin, interwał D1. Źródło: xStation5
Bitcoin, interwał D1. Źródło: xStation5

Cenie Bitcoina przeciwnie do opisanego wyżej Cosmos do wejścia powyżej 200 sesyjnej średniej brakuje wciąż ponad 10 000 USD wyceny. Jednocześnie SMA200 pokrywa się dotychczas z 23.6 zniesieniem Fibo co może wskazać, że będzie to pierwszy kluczowy poziom, który zechcą odzyskać byki. Na wykrsie widzimy, że dołek poniżej 19 000 USD został dwukrotnie przebity i popytowi dwukrotnie udało się powstrzymać spadki.

Od czasu Ethereum merge obserwujemy jednak ponowne osłabienie sentymentu. Jeśli podaży uda się zepchnąć Bitcoina ponownie poniżej 19 000 USD może stać się to zapowiedzią, że kryptowaluta poszuka dołków poniżej czerwcowych minimów. Tak długo jak długo byki bronią kluczowego poziomu formacja przypomiająca podwójny dołek może zwiastować odreagowanie i wyczerpanie się sił sprzedażowych.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here