Naga MarketsJerome Powell
Jerome Powell, prezes FED

Trwające od kilku dni przesłuchania prezesa Fed – Jerome’a Powella przed Kongresem USA wpływają na wycenę dolara, a także utwierdzają w przekonaniu o obniżce stóp procentowych na posiedzeniu Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku(FOMC) w tym miesiącu. Jednakże nie wszyscy szefowe Rezerwy Federalnej (Fed) są przekonani o konieczności cięcia stóp. Ponadto, Jerome Powell zdaję się przybierać postawę bankiera centralnego całego świata.

Podczas swoich zeznań przed Kongresem, Powell wielokrotnie w tym tygodniu jako argument dla luzowania polityki pieniężnej wskazywał wolniejszą ekspansję gospodarczą na świecie. „Coś się dzieje ze wzrostem na całym świecie, szczególnie w zakresie produkcji i inwestycji oraz handlu” – mówił Powell.

Fed z “amunicją” do luzowania

Większość kluczowych banków centralnych ma obecnie ograniczone możliwości dalszego łagodzenia polityki monetarnej np. poprzez obniżanie stóp procentowych. Bank Japonii (BoJ) czy Europejski Bank Centralny (EBC) od lat mają ujemną stopę depozytową. Według Michelle Meyer z Bank of America, może to być powodem, dla którego Fed może poczuwać się do łagodzenia polityki pieniężnej, co pozwoliłoby na wzmocnienie globalnego wzrostu oraz warunków finansowych.

Z drugiej strony, globalny wzrost osłabiony został m.in. przez politykę gospodarczą Donalda Trumpa. Wojna handlowa skłoniła międzynarodowe korporacje do odłożenia planów wydatków kapitałowych, a zatem działania Powella w zakresie luzowania monetarnego dawałyby szansę na zniwelowanie powstałych szkód.

Dwóch szefów Fed przeciwko konsensusowi

Chociaż w ocenie rynków prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych sięgnęło 100%, nie wszyscy szefowie Fed są do tego aż tak bardzo przekonani.

Raphael Bostic, szef Fed w Atlancie oraz Thomas Barkin z Fed w Richmond uważają, że gospodarka USA ma się dobrze, a inflacja kieruje się do celu na poziomie 2%. Tym samym nie są oni pewni, co do obniżki stóp procentowych na posiedzeniu FOMC z 30-31 lipca. Warto jednak dodać, że obaj szefowie Fed nie mają w tym roku prawa do głosowania na posiedzeniu Komitetu.

Bostic powiedział dziennikarzom po przemówieniu w Atlancie, że jest sceptyczny co do konieczności obniżenia stóp, dodając: „Nie widzę jeszcze chmur wywołujących burzę”. Z kolei Barkin mówił, że z bezrobocie jest niskie, a wydatki konsumenckie na odpowiednim poziomie, co sprawia, że ciężko jest argumentować za obniżką stóp.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here