Naga MarketsWarren Buffett, człowiek który od lat utrzymuje się na listach najbogatszych ludzi na świecie, oraz postać uważana za guru inwestowania wydał kolejny list otwarty do akcjonariuszy spółki Berkshire Hathawawy. Co tym razem prezes, a zarazem główny akcjonariusz spółki Warren Buffett zawarł w swojej 50 odezwie do inwestorów?


Jednym z tematów poruszonych w odezwie była powracająca sprawa dywidendy. Buffett, gorący zwolennik inwestowania w spółki dywidendowe nie jest skory do wypłacania takowej z zysku własnego przedsiębiorstwa. Jak na razie ostatnia (i jedyna) dywidenda została wypłacona w 1967 roku i wynosiła 10 centów na akcję. Choć pomimo tego, że już w zeszłym roku pojawiały się głosy nawołujące holding Buffett’a do wypłacenia części zysku akcjonariuszom, to znany inwestor po raz kolejny przekonał Walne Zgromadzenie o błędzie takiego zachowania. Jak napisał w liście:

Te artykuły również Cię zainteresują
“Gotówka jest tym dla przedsiębiorstwa, czym powietrze dla człowieka. Nie myślimy o niej dopóki jest jej wystarczająco, lecz gdy jej zabraknie, jest jedyną myślą w naszej głowie(…)”

Również w tym roku, akcjonariusze zdecydowali o pozostawieniu całości zysku w spółce. Być może ma to związek z samymi akcjami, które są wyceniane przez rynek na mniej więcej taką kwotę, jaką przeciętny Amerykanin zarabia w ciągu roku. Duże grono osób posiadających akcje jest w stanie zrezygnować z bieżącego dochodu (pod postacią dywidendy) w imię przyszłych zysków kapitałowych związanych ze zmianą cen akcji. Warto wspomnieć, że wynik Berkshire Hathaway za rok 2014 wyniósł prawie 5mld USD.

Następca Buffett’a

Warren Buffet skończył w sierpniu zeszłego roku 84 lata. On sam zdaje sobie sprawę ze swojego wieku i już w poprzednich oświadczeniach wskazywał na konieczność znalezienia osoby która przejęłaby stanowisko prezesa firmy. Pomimo tego, że nadal osoba ta nie została wymieniona z imienia i nazwiska, to w tegorocznym liście można znaleźć parę wskazówek odnośnie tego, kto obejmie fotel po Warrenie.

Jak Buffet sam napisał:

“(..) mój następca będzie musiał mieć jeszcze jedną szczególną cechę –  zdolność do walki z podstawą rozpadu każdego biznesu, którymi są arogancja, biurokracja i samozadowolenie(..)”

Kandydatami na to stanowisko – zdaniem vice prezesa Charlie’go Munger’a –  mają być dwaj wieloletni pracownicy: Greg Abel, zajmujący się w Berkshire energią lub Ajit Jain – dyrektor działu zajmującego się ubezpieczeniami.

Przyszłość Berkshire

Przez większość ponad 40 – stronnicowego dokumentu, Buffett opisywał optymistyczną sytuację przedsiębiorstwa. Poza przyzwoitym wynikiem finansowym, Berkshire Hathaway zwiększyła swoją wartość rynkową o ponad 18 mld USD, z kolei ceny akcji – jak wynika z wyliczeń Buffett’a – w ciągu 50 lat istnienia firmy wzrosły o ponad 1,800,000 procent (w marcu 1980 średnia cena akcji oscylowała wokół 260$, 27 lutego 2015 roku średnia cena wyniosła 221,180 USD.

Analitycy, akcjonariusze, jak i sam Buffet są zgodni co do spokojnego rozwoju holdingu jakim jest Berkshire Hathaway. Niemniej jednak w ostatnim liście Buffet przestrzega inwestorów:

“Ci którzy chcą przewidzieć rynek zapełnią Wam uszy, ale nigdy nie zapełnią Wam portfeli.”Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here