Naga MarketsNasilenie się pandemii oraz związane z tym konsekwencje przyczyniły się do dalszego wyraźnego pogorszenia się nastrojów konsumentów. W listopadzie wskaźniki pogłębiły spadkową tendencję.

Wyraźne pogorszenie się nastrojów konsumentów

Według najnowszego badania Głównego Urzędu Statystycznego, w listopadzie bieżący wskaźnik nastrojów konsumenckich obniżył się z minus 20 do minus 29,2 punktu, zaś wyprzedzający wskaźnik ufności spadł z minus 19,2 do minus 30,1 punktu. Po krótkim okresie wakacyjnego optymizmu nie ma więc już śladu. Dla przypomnienia, w lipcu oba wskaźniki osiągały wartość nieco ponad minus 13 punktów.

Te artykuły również Cię zainteresują

Powodem pogorszenia się nastrojów jest oczywiście niespodziewanie wysokie nasilenie się zachorowań na koronawirusa i związane z tym konsekwencje, zarówno społeczne, jak i gospodarcze. Ponowne wprowadzenie ograniczeń doprowadziło do zwiększenia się obaw nie tylko o zdrowia, ale także o bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstw domowych. Informacje o postępach w pracach nad szczepionką niewiele tu zmieniły.

Te czynniki mogą spowodować obniżenie się dynamiki sprzedaży detalicznej, która już w poprzednich miesiącach nie była imponująca, we wrześniu sięgnęła zaledwie 2,5 proc. Mniejszy popyt może zaś przełożyć się na niższe tempo poprawy koniunktury w gospodarce.

Na duży spadek listopadowych wskaźników największy wpływ miało pogorszenie się ocen obecnej i przyszłej sytuacji gospodarczej w kraju, zaś w przypadku wskaźnika wyprzedzającego, obawy związane z sytuacją na rynku pracy. Nieco słabsze są obawy dotyczące możliwości dokonywania ważnych zakupów, sytuacji finansowej ankietowanych osób oraz zdolności do oszczędzania.

Z badania GUS wynika także, że zdaniem 56 proc. respondentów obecna sytuacja epidemiczna stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, a to oznacza wzrost aż o 15,4 punktu w porównaniu z badaniem październikowym.

Jednocześnie utraty pracy obawia się jedynie 11,6 proc. ankietowanych, a żadnych obaw w tej kwestii nie ma 28,6 proc. Aż 77,8 proc. badanych sądzi, że obecna sytuacja epidemiczna stanowi zagrożenie dla gospodarki.

Sygnały płynące z ankiety GUS znajdują także potwierdzenie w badaniach prowadzonych przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, które wskazują na pogorszenie się wskaźnika kondycji gospodarstw domowych. W czwartym kwartale jego wartość obniżyła się aż 11,8 punktu, osiągając minus 37,7 punktu.

W największym stopniu na pogorszenie się nastrojów wpłynął niepokój o przyszły stan gospodarki oraz obawy przed wzrostem bezrobocia. Mniejszy wpływ miały natomiast oceny własnej sytuacji finansowej gospodarstw domowych oraz zdolności do oszczędzania.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here