Naga MarketsPomimo nie udanego zamachu stanu i próby obalenia Nicolasa Maduro, obecny prezydent Wenezueli postanowił przynajmniej pozornie spróbować wykazać dobrą wolę. W ubiegłym tygodniu zaproponował parlamentowi, który obecnie jest zdominowany przez siły opozycyjne, zorganizowanie przedterminowych wyborów.  Ostatnie wybory do Zgromadzenia Narodowego odbyły się 4 lata temu, a większość zdobyła opozycja, której szeregi reprezentuje m.in. samozwańczy prezydent Juan Guaido. Popierany szeroko na świecie Guaido w czwartkowym przemówieniu powiedział, że zgodził się na rozmowy, ale zaznaczył, że “nie poddamy się fałszywym negocjacjom”. Dodał, że celem pozostaje usunięcie Maduro, ustanowienie rządu tymczasowego oraz przeprowadzenie wolnych i uczciwych wyborów.

Tymczasem powołując się na raport EIA, wenezuelski sektor naftowy pogrąża się w jeszcze większym kryzysie – produkcja ropy w tym kraju spadła w kwietniu do zaledwie 830 tysięcy baryłek dziennie. To spadek o blisko 400 tysięcy, bo jeszcze na początku tego roku produkcja sięgała 1,2 miliona baryłek. Raport OPEC oszacował wyniki wydobycia w Wenezueli jeszcze bardziej niekorzystnie – w kwietniu miało ono wynosić 768 tysięcy baryłek. Niezależnie od przyjętego źródła, poza strajkiem pracowników PDVSA z 2003 roku, wydobycie ropy naftowej w Wenezueli znajduje się w najniższym punkcie od dziesięcioleci.

Rys.1 Spadek produkcji ropy w Wenezueli. Źródło: eia.gov / oilprice.com

W 2018 roku produkcja spada średnio co miesiąc o 33 tysięcy baryłek na dziennie, a w pierwszym kwartale 2019 roku tempo to przyspieszyło do 135 000 tysięcy.

Handluj ropą w korzystnych warunkach na platformie AXI TRADER

Tymczasem jak podaje Reuters, urzędnicy Stanów Zjednoczonych zakomunikowali w ubiegłym tygodniu kilku istotnym zagranicznym podmiotom, iż powinny zaprzestać handlu paliwem lotniczym z Wenezuelą, w innym wypadku mogą stanąć w obliczu sankcji. Jest to kolejna próba uderzenia sektor naftowy, który utrzymuje rządy Maduro na powierzchni. Co więcej, urzędnicy amerykańscy nadal usiłują zakończyć dostawy ropy i produktów wykorzystywanych do rozcieńczania ciężkiej ropy naftowej Wenezueli, aby nadawała się ona do eksportu.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here