Naga Markets



Copernic PPA to osobna spółka, należąca do holdingu Copernic, która specjalizuje się w sprzedaży energii z farm słonecznych do firm, informuje w rozmowie z Marcinem Podlackim pomysłodawca projektu Rahim Blak. Polski przedsiębiorca chce budować wielkie farmy w całości finansowane przez przedsiębiorstwa, które zdaniem twórców przedsięwzięcia będą najlepszymi inwestorami w polskiej transformacji energetycznej.

  • Projekt Copernic zakłada tokenizację farm słonecznych, natomiast Copernic PPA ma odpowiadać za sprzedaż wytworzonej energii do firm
  • W ramach projektu rozpoczęto drugą emisję tokenów (Copernic2) na platformie Mosaico. Do tej pory udało się zebrać 340 tys. zł.
  • Copernic swój początek ma z początkiem roku 2020, pierwszy projekt COP1 zakończył się sukcesem, potwierdzonym przez 413 inwestorów i 40 strategicznych partnerów. Zebrano wtedy 821 472,27 zł

Te artykuły również Cię zainteresują




Copernic PPA: Sprzedaż zielonej energii prosto z farm do firm

Jeżeli dzisiaj można kupować energię zieloną w cenie konwencjonalnej, to czy istnieje inna droga, niż biznes odpowiedzialny społecznie za naszą planetę? To nie tylko odpowiedzialność za ekologię, ale także ekonomię, bo ceny energii czarnej będą rosnąć, a budując własne farmy, firma zabezpiecza sobie przyszłość. Uwaga! Nie chodzi o instalacje na dachu, ale farmy budowane poza lokalizacją klienta, skupiamy się zatem na dużych firmach, które potrzebują min. 1 MW farmy na własne potrzeby – komentuje Rahim Blak i zdradza, że już wkrótce miejsce będzie miała pierwsza taka realizacja.

Koncepcje nad modelem biznesowym Copernic PPA trwały pół roku, w trakcie którego Rahim Blak pozyskał dodatkowych inwestorów. Wśród nich znaleźli się Paweł oraz Piotr Stańczykowie, którzy zainwestowali w Copernic PPA 800 tysięcy złotych na rozwój sieci sprzedaży. Wcześniej w marcu Copernic pozyskał natomiast 10 ml zł od Funduszu Luksemburskiego na budowę farm słonecznych.

Holding Copernic skupia się aktualnie na 3 filarach działalności:

  • Rynek “wirtualnego prosumenta”, realizowany dzięki tokenizacji na blockchainie.
  • Sprzedaż farm i energii do firm w modelu PPA.
  • Projektowanie dokumentacji farm słonecznych do pozwoleń na budowę (Copernic Design Studio).

– Wierzymy, że wszystkie te klocki ułożą się w jedno wspólne silne przedsiębiorstwo energetyczne nowej generacji, aby przyszłym pokoleniom żyło się lepiej, albo przynajmniej tak dobrze jak nam – podsumował Rahim Blak.

Copernic to inicjatywa, która zmienia otaczający świat, za sprawą energii odnawialnej. Obecnie spalane paliwa takie jak węgiel, ropa czy gaz w znacznym stopniu zatruwają planetę. Emisja CO2 w Polsce jest najwyższa od 20 lat, dlatego misją i celem Copernica jest stworzenie Polski bez smogu i węgla.

Copernic, czyli tokenizacja farm słonecznych

Copernic oferuje potencjalnym inwestorom cztery formy zaangażowania kapitałowego w budowę farm słonecznych. Wszystkie zostały opisane poniżej:

  • Pożyczka– z gwarantowaną stopą zwrotu 7,5%, zyski wypłacane kwartalnie, wkład oddany po roku. Pożyczka zabezpieczona projektami farm, które mają rynkową wartość.
  • Udział w spółce celowej farmy– która będzie jej właścicielem. Wtedy Copernic dzieli się zyskami proporcjonalnie do wkładu. Koszt wejścia w spółkę to minimum 400 tys. zł
  • Zakup tokenów udziałowych– będących cyfrowym prawem własności, tokeny można kupić na stronie: https://copernic.io/ blikiem lub przelewem. Poprzez giełdę możliwe ma być handlowanie energią na rynku wtórnym.
  • Budowa farmy “pod klucz– tutaj trzeba mieć więcej środków, bo koszt budowy farmy to ponad 2,5 mln zł, a wartość rynkowa to prawie 4 mln zł, Copernic buduje farmy jednak przy minimalnej marży odbierając część swoich zysków w udziałach.

Autor poleca również:



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here