Naga MarketsPomimo dużych wahań cenowych ETH i wieszczonego ostatnio możliwego upadku projektu Ethereum, jego deweloperzy pracują na pełnych obrotach. Zapowiadana już w zeszłym roku aktualizacja systemu Ethereum, ma zostać wdrożona oficjalnie z dniem 8 października.  Podczas spotkania 31 sierpnia, w którym udział wzięli deweloperzy, górnicy oraz inwestorzy, zatwierdzono aktualizacje w systemie pod ogólną nazwą Constantinople (czyli Konstantynopol). Po zaimplementowaniu na poziomie blockchaina, wprowadzone zostaną zmiany istotne o wiele bardziej z punktu widzenia programisty i kopacza, niż użytkownika. Łączna ich liczba wynosi pięć i zwane są propozycjami usprawnienia Ethereum (Ethereum Improvement Proposals – EIP).


Na czym polega Constaninople?

W związku z Constantinople, węzły tworzące system – czyli komputery, na których działa oprogramowanie sieci, będą musiały dokonać aktualizacji, lub „zbuntować” się, jak to miało miejsce w przypadku, gdy powstało Ethereum Classic. Zapoczątkowałoby to nowy blockchain działający niezależnie od dotychczasowego. Najprawdopodobniej nie dojdzie do takiej sytuacji, jednak już sama taka możliwość jest wodą na młyn dla osób szukających potencjalnych sensacji.

Zobacz również: Twórca Ethereum Vitalik Buterin twierdzi, że to koniec baniek spekulacyjnych na BTC

Wprowadzone w związku z Constantinople aktualizacje, jak podkreślił niezależny deweloper – Lane Retting, nie przyniosą „dużych zmian” dla użytkowników końcowych i mają charakter „aktualizacji związanej z konserwacją i optymalizacją”. Modyfikacje kodu dotyczą drobnych, choć istotnych z punktu widzenia programistów, zmian. Obejmą one także strukturę opłat w kontekście inteligentnych kontraktów (smart contracts). Są także przygrywką do o wiele poważniejszych, a jednocześnie od dawna oczekiwanych, zmian dotyczących skalowalności Ethereum.

Zobacz również: Plasma – realna rewolucja w świecie Ethereum czy tylko zbiór pięknych idei?

Aktualizacje będą miały wpływ na ekosystem ekonomiczny projektu oraz wprowadzony zostanie specjalny kod zwany „bombą trudności wydobycia” (difficulty bomb). Poniżej przedstawiamy opis każdego z pięciu EIP. Najwięcej protestów w środowisku górników budzi wprowadzane aktualizacji EIP 1234, gdyż w jej wyniku zmniejszeniu ulegnie wynagrodzenie za wydobycie bloków.

  • EIP 145 – aktualizacja o charakterze technicznym, zwana bitwise shifting, związana jest z bardziej wydajnym przetwarzaniem informacji, dzięki czemu inteligentne kontrakty, na podbudowie których działają zdecentralizowane aplikacje (tzw. dAppy), jak np. słynna gra CryptoKitties, będą przetwarzane szybciej w ramach wirtualnej maszyny Ethereum (EVM);
  • EIP 1052 – odpowiada za zoptymalizowaną realizację kodu w przypadku rozbudowanych inteligentnych kontraktów, dzięki czemu sprawdzane są wyrywkowo tylko najważniejsze kody kontraktu, a nie całość. Ten i powyższy ETP wprowadzają zmiany do EVM, usprawniając pracę deweloperów nad inteligentnymi kontraktami;
  • EIP 1283 – ma zastosowanie do inteligentnych kontraktów, wprowadza zmodyfikowaną strukturę opłat za paliwo dla deweloperów inteligentnych kontraktów; oznacza j bardziej sprawiedliwe pobieranie opłat w związku dłuższym przechowywaniem danych; wiąże się to z ulepszeniem procesu analizy kosztów poprzez rozróżnienie pomiędzy tym, które zmiany w kontrakcie zostały zapisane w pamięci krótkoterminowej Ethereum, a które w samym blockchainie. Ma to doprowadzić do obniżenia opłat tam, gdzie nie miały miejsca realne operacje lub gdy wiązały się one z wykorzystania niewielkich zasobów. Dzięki temu obniżone zostaną koszty ponoszone przez deweloperów przy tworzeniu inteligentnych kontraktów. W przyszłości planuje się wprowadzenie opłat dla użytkowników przechowujących swoje dane na stałe na blockchainie (rent fees);
  • 1014 – zmiana opracowana przez samego Vitalika – ma na celu zwiększenie skalowalności Ethereum – czyli znaczne zwiększenie liczby transakcji przetwarzanych na sekundę (t/s) w oparciu o tzw. kanały stanowe (state channels) oraz transakcje realizowane poza głównym blockchainem (offchain). Dzięki temu ma wzrosnąć przepustowość sieci oraz jej pojemność. Deweloper specjalizujący się w kanałach stanowych Liam Horne, opisał EIP 1010 jako „istotne zwiększenie osiągów w zakresie kanałów stanowych.”
  • EIP 1234 – aktualizacja wywołująca największe kontrowersje, zmniejsza bowiem wynagrodzenie z tytułu wydobycia bloku z 3 do 2 ETH, ale jednocześnie opóźnia „bombę trudności wydobycia” o 12 miesięcy. Pierwotnie celem twórców projektu Ethereum było przejście z osiągania konsensusu w ramach PoW na PoS – tzw. Casper, jednak nie nastąpi to w najbliższym czasie. Brak wprowadzenie wspomnianej „bomby” skutkowałby szybszym wydobyciem bloków oraz mogłoby wiązać się ze zbyt dużą podażą etheru. Należy pamiętać o tym, że projekt Ethereum nie posiada formalnej polityki monetarnej. Autor rzeczonego EIP 1234 – Afri Schoedon, nazwał go „najlepszą propozycją na ustabilizowanie emisji, przy jednoczesnym opóźnieniu bomby.” Przeciwnicy zmniejszenia wynagrodzenia za wydobycie bloku obawiają się, iż mniejsze zyski doprowadzą do centralizacji sektora miningu Ethereum, do czego przyczynić może się także coraz szersze zastosowanie w procesie kopania wyspecjalizowanych jednostek ASIC.

Zobacz również: Wydobywanie bitcoina

Podsumowanie

Pomimo kontrowersji, jakie Constantinople wywołuje w niektórych kręgach, pracujący nad zmianami deweloperzy mają nadzieję, iż zyskają one powszechną akceptację. Do tego, by aktualizacje mogły oficjalnie wystartować, musi zostać wydobyta określona liczba bloków, jednakże kluczowi deweloperzy oraz klienci intensywnie cały czas implementują, analizują i testują wszystkie EIP. Prace nad nim będą nadal trwały nawet po pełnej implementacji. Pomimo tego, iż oficjalne uruchomienie hard forka, będącego ukoronowaniem Constantinople, zapowiedziane została na dzień 8 października, nauczeni doświadczeniem w kontekście wcześniejszych aktualizacji w ramach projektu Ethereum (takich jak Byzantium – przypomnijmy, iż Byzantium oraz opisany dzisiaj Constantinople stanowią elementy składowe szerszego przedsięwzięcia o nazwie Metropolis), może to w rzeczywistości nastąpić dopiero pod koniec października lub nawet w listopadzie.

Zobacz również: Twórca DogeCoin krytykuje przejście do sieci Ethereum

Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat nadchodzącego hard forka na Ethereumzamieszczamy materiał wideo (w języku angielskim), gdzie o Constantinople opowie znany youtuber, Ivan, autor popularnego kanału Ivan on Tech.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here