Naga Marketsnapis blockchain na tle plastrów mioduFirma z rynku technologii blockchain, ConsenSys, staje się coraz bardziej aktywna na polu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Wiemy, że współpracuje ona z Banque de France w kwestii cyfrowego euro.

  • ConsenSys pomoże stworzyć cyfrowe euro?
  • Firma rozpoczęła współpracę z Banque de France.

ConsenSys pomoże w emisji cyfrowego euro?

Firma programistyczna z rynku Ethereum, ConsenSys, właśnie rozpoczyna swój szósty projekt cyfrowej waluty banku centralnego. 28 października ogłosiła, że ​​będzie współpracować z Société Générale Forge na polu testów cyfrowego euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Société Générale Forge to z kolei platforma cyfrowych rynków kapitałowych należąca do głównej grupy usług finansowych, Société Générale Group. Firma SG Forge była zaangażowana w emisję obligacji o wartości 100 mln euro jako tokena zabezpieczającego na łańcuchu bloków Ethereum wiosną 2019 r. Specjalizuje się w budowaniu modeli klasy instytucjonalnej dla regulowanych operacji związanych z tokenami zarejestrowanymi w łańcuchu bloków.

Obok Accenture, Euroclear, HSBC i innych, SG Forge jest jednym z kluczowych partnerów wybranych przez Banque de France do prac nad cyfrowym pieniądzem banku centralnego. Banque de France, Societe Generale SFH i SG Forge wyemitowały w maju br. stokenizowane obligacje o wartości 40 mln euro, rozliczanane za pomocą CBDC.

W ramach współpracy z SG Forge ConsenSys dostarczy swoją technologię i wiedzę specjalistyczną do wspólnych eksperymentów dot. wydawania i zarządzania CBDC.

Przed projektem SG Forge firma ConsenSys ogłosiła, że ​​otrzymała kontrakt na prowadzenie drugiego etapu realizacji projektu Ithanon-Lionrock – transgranicznej sieci płatności CBDC między Tajlandią a Hongkongiem.

ConsenSys był również zaangażowany w rozwój CBDC w ramach projektu Ubin banku centralnego Singapuru oraz projektu Khokha banku centralnego RPA.

CBDC na świecie

Dziś wiadomo, że jeśli chodzi o duże kraje liderem na polu emisji CBDC są Chiny, które od paru lat pracują nad cyfrowym juanem. Jego emisja jest realna już w 2021 r. UE i Rosja także otworzyły się na eksperymenty dot. CBDC, ale są daleko w tyle za Państwem Środka.

Swoją e-walutę mają już zaś Bahamy.

Autor poleca też:

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here