Naga MarketsMarlena Kosiura była gościem Agnieszki Zaręby w Comparic24.tv

Condo i aparthotele znalazły się pod lupą KNF i UOKiK już we wrześniu bieżącego roku w związku z oferowaniem gwarantowanych zysków od 7 do 10% w skali roku. Jak twierdzi jednak Marlena Kosiura, założycielka i ekspertka portalu Inwestycje w Kurortach należy powstrzymać się od nadmiernego optymizmu i rzetelnie dobierać inwestycje tego typu do swojego portfela.

Aparthotel i condohotel to nazwy dotyczące obiektów o podobnym przeznaczeniu, którym zazwyczaj jest świadczenie usług hotelarskich lub kwaterunkowych. Inwestowanie w tego typu przedsięwzięcia polega co do zasady na zakupie lokalu np. w budynku hotelowym, budynku mieszkalnym przeznaczonym w całości pod wynajem krótkoterminowy czy też w akademiku. Właściciel zakupionego lokalu może z niego korzystać przez pewien czas w roku, a w pozostałym okresie jest on wynajmowany.

Operator dzieli się zyskiem z właścicielem lokalu, wypłacając np. stopę zwrotu określoną w umowie. – Obecnie lokaty bankowe są nisko oprocentowane, dlatego wiele osób zamiast odkładać pieniądze na koncie – inwestuje w nieruchomości. Aparthotele niosą ze sobą ryzyko – np. gdy deweloper zapewnia o dużej stopie zwrotu, nie wspominając o dodatkowych opłatach czy finansuje budowę wyłącznie z wpłat konsumentów. Zanim podpiszemy umowę, musimy sprawdzić wiarygodność dewelopera komentował we wrześniu Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK i Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegają przed ryzykiem, które wiąże się z inwestowaniem w apart- i condohotele.

UOKiK swoje ostrzeżenie oparł na analizie rynku po kontakcie z 80 deweloperami oraz 25 firmami pośredniczącymi. Wątpliwości Urzędu wzbudziło przede wszystkim ryzykowne finansowanie inwestycji, zapewnianie inwestorom iluzorycznego bezpieczeństwa oraz niepewność zysku. Obiecywane stałe zwroty rzędu 10% w skali roku mogą być w rzeczywistości nieosiągalne – deweloperzy w ofertach zazwyczaj nie uwzględniają bowiem kosztów zarządzania i utrzymania nieruchomości.

Obawy KNF i UOKiK potwierdza gość Comparic24.tv, Marlena Kosiura z portalu Inwestycje w Kurortach. Jej zdaniem może to być ciekawa alternatywa dla pomnażania pieniędzy, jednak podobnie jak w każdej innej formie inwestycji należy zachować ostrożność.

Rynek condo- i aparthoteli rozwija się w Polsce od około dekady oferując w tym momencie ponad 10 tysięcy jednostek (pojedynczych pokoi oraz całych apartamentów), a zdaniem Kosiury kolejne 10 tysięcy znajduje się obecnie w budowie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAmerykańskie claimsy i inflacja PPI umacniają kurs dolara
Następny artykułCoinbase Card rozszerza wsparcie dla kolejnych kryptowalut i wkracza do Polski
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here